Zdrowie finansowe i wyzwania wdrożeniowe

Zdrowie finansowe i wyzwania wdrożeniowe

Każda nowa inicjatywa w firmie niesie unikalne wyzwania. Dbanie o zdrowie finansowe pracowników także rodzi pewne zagadnienia i wyzwania wdrożeniowe. Dzisiaj wybiorę kilka z nich i pomogę Wam przezwyciężyć te typowe problemy.

Najlepsze zarządy i najskuteczniejsi menadżerowie, z którymi pracowałem mieli jedną wspólną cechę. Potrafili połączyć ludzi w zespoły oferując im atrakcyjną wizję przyszłości. Potrafili opowiedzieć w prosty sposób historię na temat tego skąd i dokąd idę, jakie przeszkody napotkam i jak je rozwiążę.

Ten artykuł to właśnie takie narzędzie świetnego menadżera, który chce lepszego jutra dla swoich pracowników. Lepszego jutra w zakresie zdrowia finansowego.

Zdrowie finansowe jako spójna wizja ograniczy inne wyzwania wdrożeniowe

Nośny temat, jakim jest zdrowie finansowe powoduje dużo dyskusji. Każdy ma bowiem w tej sprawie jakieś doświadczenia. Każdy bowiem gospodaruje jakimiś zasobami finansowymi. Pierwszym i najważniejszym wyzwaniem, z jakim się spotkacie jest ustalenie wspólnej wizji tego, co oznacza zdrowie finansowe w Waszej firmie.

Z mojego doświadczenia ważne jest, aby dzięki wizji firma zrozumiała jedną kluczową sprawę. Zdrowie finansowe pracowników jest dynamiczne. Pracodawcy muszą towarzyszyć pracownikom na każdym z etapów ich finansowej podróży. Więcej o tym pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów „Jak zacząć wdrożenie programu zdrowia finansowego w Twojej firmie?”

Dobrze jest też na samym początku swojej przygody z wdrożeniem skonkretyzować swoją wizję w praktyczną i jasną do zrozumienia ramę. To pozwoli zakotwiczyć wszystkie zaangażowane strony, zwiększy ich zaangażowanie i zrozumienie kierunku, w jakim podążamy. W pracy z klientami używam tej metody. Tego rodzaju konkretna rama powstaje każdego razu szyta na miarę w efekcie prowadzonej z Klientami eksploracji, o której pisałem więcej tutaj. Przykład takiej ramy możecie zobaczyć poniżej.

Aby realizowanie wspólnej wizji nabrało wymiernych kształtów warto od razu w ślad za jej ustaleniem stworzyć ogólną strategię. Odpowiedzcie sobie od razu na kilka najważniejszych pytań:

  • gdzie jesteśmy dzisiaj ze zdrowiem finansowym pracowników
  • gdzie chcemy być po wdrożeniu programu oraz
  • jak ogólnie chcemy to osiągnąć

Realizacja wspólnej wizji nabiera też tempa, gdy do działania w tym programie zaangażujecie dostawców. Gdy pójdziecie w ślad za tymi prostymi wskazówkami wizja przestanie być wyzwaniem a stanie się dźwignią. Uzgodnienie wizji na temat tego, co oznacza zdrowie finansowe znacznie ograniczy pozostałe wyzwania wdrożeniowe.

Ograniczone zasoby

Wszystkie firmy pracują w warunkach ograniczeń zasobowych. Specjaliści od kapitału ludzkiego mają dzisiaj pełne agendy. Temat zdrowia finansowego to także wiedza specjalistyczna, która rzadko jest dostępna wewnątrz organizacji. Dobre wykonanie programu zdrowia finansowego będzie wymagało nakładu pracy na dwa główne wątki: (1) wdrożenie wybranych elementów programu oraz (2) wykonanie planu komunikacji, który jak zobaczycie poniżej jest także jednym z kluczowych wyzwań wdrożeniowych.

Aby zadbać o zdrowie finansowe i minimalizować wyzwania wdrożeniowe w kontekście ograniczonych zasobów można wykorzystać kilka skutecznych wskazówek:

  • Zamiast celować od razu w wielkie programy i duże wdrożenia, można zacząć z kilkoma elementami, promować je, sprawdzać jak działają i korygować w miarę potrzeby
  • W większości przypadków firmy wchodzą w partnerstwa z wyspecjalizowanymi podmiotami, które profesjonalnie zajmują się zdrowiem finansowym. Podmioty te dostarczają od ręki narzędzia, treści i metody niezbędne do przyspieszenia wdrożenia programu
  • Gdy wizja wdrożenia programu zdrowia finansowego jest spójna i dobrze skomunikowana to otwiera to drogę do starań o większe budżety wdrożeniowe. Większe budżety oznaczają więcej rąk do pracy. Czasami wizja wystarczy a czasem potrzebna jest analiza opłacalności. Pisałem o tym więcej w poprzednim artykule „Zdrowie finansowe w liczbach. Jak przekonać CEO wdrożenia?

Skuteczna komunikacja

Dzisiaj wszyscy konkurują o naszą uwagę. Nasz czas stał się jednym z najcenniejszych aktywów. Jak wygrać tą uwagę pracowników pośród setek maili i innych komunikatów, które otrzymują codziennie? Nawet najlepsze treści, które będą słabo podane nie przykują uwagi pracowników. Nie odniosą, w konsekwencji, planowanego rezultatu. Poniżej prezentuję kilka punktów do rozważenia, jak przezwyciężyć to istotne wyzwanie komunikacyjne:

  • Komunikacja musi mieć charakter ciągły, aby budować świadomość i realnie wspierać zmiany. Jednorazowy komunikat będzie miał jednorazowy efekt, a właściwie nie będzie miał żadnego efektu bo zniknie w morzu innych wiadomości. Należy skupić się na podzieleniu całego wdrożenia na mniejsze segmenty komunikacyjne i konsekwentnie serwować je wybranymi kanałami.
  • To co robicie w zakresie zdrowia finansowego powinno odróżniać się od reszty korporacyjnej komunikacji. Najczęściej zmienia się format, dokłada się możliwość interakcji w formie webinarów, organizuje się ludzi w kohorty, umożliwia się ludziom interakcję z wyspecjalizowanymi podmiotami. Wszystko to, aby przykuć uwagę i pokazać, że ta inicjatywa to coś innego, ma inne cele i inny format.
  • Komunikacja w zakresie zdrowia finansowego powinna się także pojawić, jako element wydarzeń organizowanych na żywo. Niezależnie od tego czy forma jest stacjonarna czy zdalna, ludzie powinni mieć możliwość zadania pytań na forum i muszą mieć możliwość interakcji.

Doświadczenie pracownika

Nikt z nas nie żyje na samotnej wyspie. Pracownicy są częścią wielkiego technologicznego systemu, który dba o ich doświadczenia i buduje rozwiązania łatwe i przyjemne w użyciu. Wasze programy zdrowia będą konkurowały, czy tego chcecie czy nie, z najlepszymi aplikacjami mobilnymi i z najbardziej angażującymi serwisami. Aby móc konkurować z tymi dostępnymi poza pracą rozwiązaniami należy zwrócić uwagę na:

  • wykorzystanie zdobyczy finansów behawioralnych, szczególnie w zakresie tego jak i dlaczego ludzie podejmują decyzje finansowe. Pozwoli to między innymi projektować Wasze programy w bardziej w formie przygody i ścieżki, gdzie przechodzimy na kolejne poziomy niż typowego doświadczenia edukacyjnego
  • rozważenie połączenia serwowanych treści z aplikacjami zbudowanymi jak gry. Zabawa i nauka zawsze dobrze szły w parze. Gry związane z oszczędzaniem czy inwestowaniem na pewno znajdą swoich zaangażowanych odbiorców
  • umieszczenie w swoim programie narzędzi do autodiagnozy zdrowia finansowego. Popularne quizy i testy cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza gdy mają na celu poprawę istotnego dla pracownika wymiaru życia

To tylko kilka pomysłów. Wykorzystane metody będą zależały finalnie od diagnozy Waszych pracowników oraz demografii i preferencji Waszej grupy docelowej.

Zdrowie finansowe i wyzwania wdrożeniowe a efekty końcowe

Wszyscy będą oczekiwać pozytywnych efektów zmian, które wdrażacie. Głównym wyzwaniem w tym zakresie jest kwestia dopasowania programu zdrowia finansowego do Waszej konkretnej społeczności pracowników. Nawet najbardziej kompleksowy program zdrowia finansowego, który nie trafia w potrzeby i problemy Waszych pracowników, będzie tylko ładnym zabiegiem komunikacyjnym.

Pracując z Klientami używam metod zwinnych i dostarczam efekty w najkrótszym możliwym czasie. Robię to krok po kroku, co daje nam z Klientami możliwość oceny skuteczności danego elementu programu i niezbędnej korekty (jeżeli zachodzi taka potrzeba). Więcej informacji znajdziecie na broszurach poniżej.

Zachęcam Was także do zapoznania się z artykułem „Zdrowie finansowe pracownika to dzisiaj kluczowy temat na agendzie firm”. który w szerszy sposób traktuje o temacie zdrowia finansowego pracowników.

Tematykę wdrożeniową będę na pewno kontynuował szerzej w kolejnych artykułach. Już dzisiaj zachęcam Was do zapoznania się z 12 programami szkoleniowymi, które realizuję dla firm. Mogą dać Wam dobry pogląd na temat tego, czego szukają pracownicy w zależności od tego, jak wygląda ich zdrowie finansowe. Poniżej przedstawiłem po jednym przykładzie szkolenia dla każdej z grup zaawansowania. Pełną listę 12 programów szkoleniowych znajdziecie tutaj.