
Słyszeliście już zapewne o metodzie, jaką jest storytelling. Używam tej metody od bardzo dawna, ale dopiero niedawno odkryłem jej potęgę związana z tym, jak storytelling wpływa na reakcje w naszym mózgu. To był dla mnie prawdziwy moment „a ha”. Chcę się z Wami tym dzisiaj podzielić.
Storytelling w dzisiejszych czasach nabiera ogromnego znaczenia. Szybkość zmian, które nas otaczają jest niespotykana. Liczba komunikatów, które dostajemy każdego dnia wyczerpuje nasze głowy. Konkurujące ze sobą technologie walczą w niebywały dotąd sposób o jedną z naszych najcenniejszych rzeczy. Walczą o naszą uwagę.
Pośród tego wszystkiego jesteś Ty, Twoja rodzina, Twoja firma, Twój zespół. Chcesz mieć wpływ na to co stanie się jutro, Chcesz wdrożyć jakąś zmianę. Chcesz być po prostu wysłuchana z uwagą. Często jednak tak się nie staje. Ludzie odpływają z Twojej prezentacji czy rozmowy. Swoim pomysłem wywołujesz dyskusję, która dryfuje w zupełnie innym niż oczekiwanym kierunku. To może być frustrujące.
Zobacz jak dobrze wykonany storytelling rozwiązuje ten problem. Udowodniono bowiem, dlaczego nasze mózgi kochają tą metodę.
Ten artykuł jest częścią serii, w której rekomenduję narzędzia, metody oraz koncepcje warte Twojej uwagi. Seria nazywa się Commodum (z łaciny: korzyść, zysk, przewaga, szansa, nagroda). W serii tej znajdziecie szereg inspiracji do pracy, prowadzenia firmy czy innych zmian w obszarze życia prywatnego.
Zapraszam do Commodum #003 Storytelling czyli jak łączyć się z ludźmi w erze ciągłych zmian.
Dlaczego nasze mózgi kochają storytelling?
Korzystam ze storytellingu od lat. Globalne firmy doradcze , w których kiedyś pracowałem zakodowały mi w głowie sposób myślenia oparty o narrację. Przez te wszystkie lata nie miałem świadomości dlaczego storytelling jest taki skuteczny. Dlaczego ja jako odbiorca lubię słuchać dobrych historii i dlaczego one mnie inspirują i przekonują? Dlaczego dobrze opowiedziane przeze mnie historie zapadają w pamięć innym i inspirują ich do takich a nie innych działań?
Dopiero kilka dni temu, kiedy skończyłem książkę „Story 10X” Michaela Margolis przyszedł do mnie moment „a ha”. Okazuje się bowiem, że historie wywołują u nas pewne reakcje. Reakcje, które odbywają się w naszych mózgach. Są one związane są z uwolnieniem jednego z dwóch hormonów: oksytocyny lub kortyzolu. Michael zwraca uwagę na pewien bardzo istotny fakt. Rozpoczynanie naszych historii od danych i skomplikowanych struktur dokłada tylko do stresu, który odczuwamy codziennie. Stres wywołany przez kortyzol uruchamia syndrom walki i ucieczki i powoduje, że nasi słuchacze stają w opozycji do naszego pomysłu lub po prostu ich gubimy.
Poszedłem dalej tym tropem i znalazłem ciekawy artykuł z Harvard Business Review „Why Your Brain Loves Good Storytelling”. Autor Paul J. Zak dzieli się z nami wynikami badań, które mówią, że historie oparte o bohaterów (w odróżnieniu od danych) powodują produkcje oksytocyny. Tłumaczy dalej w przystępny sposób, dlaczego to jest ważne. Oksytocyna bowiem sygnalizuje nam, że „możemy się zbliżyć do innych” a to z kolei napędza współpracę. Dlatego właśnie nasze mózgi kochają dobry storytelling. Dobry storytelling wzmaga uczucie empatii i naszą umiejętność doświadczania emocji innych ludzi.
Dobry storytelling wzmaga uczucie empatii oraz naszą umiejętność doświadczania emocji innych ludzi
Harvard Business Review, Paul a. Zak, Why our brain loves good storytelling

Nasza uwaga staje się coraz cenniejsza
Kiedy ostatnio mieliście poczucie, że na prawdę z kimś się połączyliście w dobrym dialogu? Że ta osoba poświęciła Wam całą swoją uwagę i że Wasza rozmowa niemal sprawiła, że Wasze gesty i ruchy były zsynchronizowane?
Umiejętność poświęcenia komuś pełnej uwagi oraz sprawienia, żeby ktoś poświęcił uwagę Tobie jest dzisiaj nieoceniona.
Wszystko naokoło konkuruję o naszą uwagę podnosząc nasze poziomy kortyzolu i stresu do granic możliwości.
Możesz zrobić dzisiaj coś dla swoich bliskich i dla siebie. Okaż im empatię. Połącz się z nimi i spraw, że ich dzień będzie przyjemniejszy.
W kolejnym kroku możesz też opanować storytelling, który pomoże Ci nawigować w dzisiejszym turbulentnym świecie.
Dla mnie storytelling to także jeden z kluczowych elementów odnalezienia się w zmieniającej się rzeczywistości. Przeczytajcie więcej na temat mojego spojrzenia na megatrendy, które kształtują dzisiaj nasz świat i ich wpływ na finanse osobiste. Artykuł Megatrendy a zdrowie finansowe znajdziecie tutaj.
Więcej o inspiracjach których używałem dzisiaj poniżej:
„Story 10X” Michaela Margolis możesz zobaczyć tutaj. Możesz nawet chyba pobrać, jakieś darmowe rozdziały.
Harvard Business Review Why Your Brain Loves Good Storytelling. Możecie przeczytać ten artykuł tutaj.