REIT zdrowotny (healthcare REIT) – przewodnik inwestora

REIT zdrowotny (healthcare REIT)

W dzisiejszym artykule spojrzymy bliżej na REIT zdrowotny. To sektor funduszy, który inwestuje w nieruchomości związane z szeroko pojętym rynkiem zdrowia. Niektóre z tych nieruchomości miały chwilowe trudności w pandemii. Nie zmienia to jednak faktu, że megatrendy związane ze starzeniem się społeczeństw oraz z rosnącym w siłę przemysłem farmaceutycznym działają na korzyść REIT. Przyjrzyjmy się temu dzisiaj w większych szczegółach.

Fundusze z sektora REIT zdrowotny – podstawowe informacje

Fundusze z sektora REIT zdrowotny kupują nieruchomości oraz wynajmują je różnym klientom działającym w sektorze usług zdrowia. Typowe nieruchomości na tym rynku to domy opieki, domy opieki dla osób starszych, kliniki, biura medyczne, laboratoria czy też szpitale. REIT działające w tym sektorze bez wątpienia korzystają z długoterminowych trendów w zakresie starzenia się populacji. Są także beneficjentem zmian w stylu życia. Ludzie preferują dzisiaj usługi zdrowotne, które są realizowane poza szpitalami.

Fundusze w sektorze REIT zdrowotny cieszą się zazwyczaj stabilnym, ale niewielkim wzrostem dywidend w czasie. Ma to związek ze stosowanymi przez nie rodzajami umów najmu (tzw. triple net leases). Ten rodzaj umów ma także pewne implikacje jeżeli chodzi o zachowanie się REIT w czasach rosnących stóp procentowych. Rynek w takich okolicznościach traktuje graczy z sektora REIT zdrowotny nie jak akcje ale bardziej jak obligacje. Zwroty w takich okresach są zatem niższe niż w przypadku innych REIT.

Warto nadmienić także jedno z kluczowych ryzyk w inwestowaniu w fundusze z sektora REIT zdrowotny. Rynek usług medycznych jest w wielu krajach subsydiowany z budżetów państwowych. Nagłe i nieprzewidziane zmiany w polityce zdrowotnej mogą mieć negatywny wpływ na całkowite stopy zwrotu w tym sektorze.

Najwięksi na świecie gracze z sektora REIT zdrowotny

Welltower Inc.

Welltower Inc. skupia się na inwestowaniu w nieruchomości podzielone na trzy główne kategorie. W sumie ma do dyspozycji ponad 100 000 pokoi oraz ponad 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni. Spójrzmy na te trzy kategorie w większych szczegółach.

Mieszkania dla seniorów

Welltower Inc. jako jedna z pierwszych na świecie firm zaoferowała rozwiązania mieszkaniowe dla seniorów. Do tego portfela należą grupy nieruchomości takie jak: mieszkania dla seniorów mogących funkcjonować niezależnie (independent living), ośrodki dla seniorów wymagających wsparcia w codziennych czynnościach (assisted living) oraz specjalistyczne ośrodki dla seniorów, którzy cierpią na dolegliwości związane z pamięcią (memory care communieties).

Rehabilitacja

Drugim typem nieruchomości, w które inwestuje Welltower to obiekty związane z rehabilitacją pacjentów. Te centra rehabilitacji pozwalają pacjentom dochodzić do siebie w środowisku innym niż szpital za dużo niższą cenę oraz z lepszymi rokowaniami szybszego powrotu do domu. Celem tych centrów jest także zmniejszenie odsetka pacjentów, którzy wracają na leczenie do szpitali.

Opieka ambulatoryjna

Ostatnim typem nieruchomości, na których koncentruje się Welltower to tak zwane biura medyczne (medical office buildings). W nieruchomościach tych świadczona jest obsługa ambulatoryjna, czyli procedury medyczne, które mogą być z powodzeniem wykonywane poza szpitalami. Tego rodzaju nieruchomości budowane są w bardziej przystępnych dla pacjentów lokalizacjach oraz są bardziej przyjazne jeżeli chodzi o wystrój, funkcję oraz jakość obsługi.

Ventas

Ventas to kolejny poważny gracz w sektorze REIT zdrowotny. Jako jeden z największych REIT na świecie jest właścicielem około 1200 nieruchomości. Do Ventas należą między innymi domy dla seniorów, biurowe budynki medyczne, centra badań i innowacji, rozwiązania z zakresu rehabilitacji oraz opieki ambulatoryjnej. Współpracuje z wiodącymi dostawcami usług zdrowotnych , deweloperami, jednostkami badawczo – rozwojowymi.

Strategia Ventas przez lata odnosiła ogromne sukcesy. Fundusz chwali się tym, że od 2000 roku dostarcza całkowite średnie roczne zwroty na poziomie 20%. To plasuje go wśród liderów nie tylko w grupie REIT ale także wśród wszystkich dużych spółek z indeksu S&P 500.

Healthpeak

Healthpeak to kolejny gracz w sektorze REIT zdrowotny, który inwestuje w trzy kluczowe klasy aktywów. Portfel nieruchomości budowany jest z myślą o stabilnych zyskach oraz wzroście dywidend niezależnie od cyklu gospodarczego.

Nieruchomości dla sektora naukowego

Healthpeak inwestuje i buduje nowoczesne nieruchomości na kampusach naukowych w San Francisco, Bostonie oraz San Diego. Fundusz dba o to, aby firmy z sektora naukowego miały świetne warunki, ale także potencjał do wzrostu i odkrywania nowych przełomowych rozwiązań.

Biurowa przestrzeń medyczna

Healthpeak jest właścicielem oraz deweloperem biur przeznaczonych dla usług medycznych. Nieruchomości te są zazwyczaj posadowione w dużej bliskości wiodącego szpitala na danym rynku regionalnym. Ta bliskość właśnie powoduje, że z nieruchomości Helthpeak chętnie korzystają firmy świadczące usługi ambulatoryjne lub rehabilitacyjne.

Społeczności dla seniorów

Ostatnim segmentem działania Healthpeak są domy opieki dla seniorów skupione w tak zwanych CCRC (Continuing Care Retirement Communities). Ośrodki te oferują seniorom kluczowe usługi na i dopasowują te usługi do fazy życia indywidualnego seniora.

Co na horyzoncie w tym sektorze?

Fundusze z sektora REIT zdrowotny podkreślają, że ich sukces zależy od pewnych mega trendów, które są dobrze widoczne w wielu rozwiniętych gospodarkach na całym świecie. Spójrzmy na dwa kluczowe elementy tych globalnych sił.

Starzenie się społeczeństw to pierwszy z kluczowych mega trendów. Pokolenie wyżu demograficznego (baby boomers) zasili teraz licznie sektor REIT zdrowotny, jako że coraz więcej seniorów ma coraz mocniejsze potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej oraz asysty czy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Szacuje się, że przez następne 20 lat liczba ludzi w wieku 65 lat oraz więcej wzrośnie ponad 44%. O zmianach demograficznych pisałem już dużo wcześniej w odniesieniu do tego, jaki mają wpływ na nasze finanse osobiste. Zapraszam serdecznie do przeczytania artykułu „Megatrendy a zdrowie finansowe”.

Przemysł farmaceutyczny oraz nauka w służbie zdrowia rozwijają się z roku na rok coraz mocniej. Podaż nowej powierzchni, która może być przeznaczona na tego rodzaju działalność rozwija się dosyć wolno i zazwyczaj nie nadąża za popytem. Niskie poziomy pustostanów dają możliwość właścicielom, aby lepiej wyceniać umowy najmu. Zapotrzebowanie na leki rośnie z roku na rok a regulacje umożliwiają niespotykany dotąd rozwój nowych specyfików oraz dopuszczenie ich na rynek.

Moje dalsze kroki do inwestowania a sektor REIT zdrowotny.

Sektor REIT zdrowotny znajdzie się w moim docelowym portfelu. Warto odnotować słabe zachowanie tego rodzaju aktywów w otoczeniu rosnących stóp procentowych. Warto wiedzieć także, wzrost dywidend w tym sektorze jest na bardzo umiarkowanym poziomie. Będę zatem traktował REIT z tego sektora, jako ciekawy dodatek do reszty funduszy, który ma dobre perspektywy długoterminowe.

Będę przyglądał się REIT, które mają najmocniejsze bilanse i oferują dzięki temu potencjał do zakupu/ przejęcia ciekawych nieruchomości. Podobnie jak w przypadku REIT mieszkaniowy, będę szukał REIT z ciekawą dywersyfikacją geograficzną. Będę się także bliżej przyglądał takim REIT, które mają ciekawy mix najemców, gwarantujący stabilny oraz długotrwały wzrost biznesu.

INSTYTUT FINANSÓW OSOBISTYCH – POCZĄTEK DROGI DO INWESTOWANIA

Promuję odpowiedzialne inwestowanie. Zawsze rekomenduję swoim Klientom, aby najpierw poukładali i uporządkowali swój finansowy dom zanim zaczną inwestować. Sam przeszedłem tą drogę wielokrotnie popełniając błędy, które nauczyły mnie życiowych lekcji. Chciałbym, abyście skrócili swoją drogę i aby finansowy sukces zagościł w Waszych domach jak najszybciej.

„Jak skutecznie zarządzać pieniędzmi, aby osiągnąć finansowy sukces” to program, który w tej chwili dla Was przygotowuję. Pozwoli on Wam po raz pierwszy obiektywnie spojrzeć na pieniądze i przygotować się do inwestowania.

Instytut Finansów Osobistych

Rejestracja w Instytucie Finansów Osobistych jest darmowa. Dzięki niej będziesz na bieżąco z tym, co się u nas dzieje. Dołączając teraz otrzymasz atrakcyjne rabaty na nasz pierwszy program. Planujemy go uruchomić już w marcu.

Taka okazja jak teraz więcej się u nas już nie powtórzy.

Jako pierwsi w Polsce będziecie mogli zobaczyć programy edukacji finansowej oparte na najlepszych na świecie metodach związanych z ekonomią behawioralną.

Do zobaczenia w Instytucie.

Niezmiennie zapraszam także do przeczytania bardzo ważnego artykułu na temat przyczyn inwestowania w REIT (artykuł „Dlaczego warto inwestować w REIT?”).

Linki do stron REIT wymienionych w artykule

Welltower Inc.

Ventas

Healthpeak

Leave a Reply