Procent składany (ósmy cud świata) biuletyn commodum#006

Procent składany (ósmy cud świata)

„Procent składany to ósmy cud świata. Kto to rozumie, zarabia, a ten kto nie, ten płaci.” tak jedną z najbardziej popularnych formuł wykorzystywanych w świecie finansów skomentował Albert Einstein.

Procent składany to zjawisko, które możemy zastosować w naszych inwestycyjnych przygodach. Dotyczy przypadku, gdy odsetki od oryginalnie zainwestowanej kwoty rosną wykładniczo w czasie.

Rozpatrzmy poniżej dwa przykłady, gdy procent składany działa na Twoją korzyść oraz gdy jest Twoim wrogiem.

Gdy procent składany działa na Twoją korzyść

Dla przykładu: załóżmy, że zainwestowałaś 10 000 PLN w akcje, które przynoszą Ci 10% dywidendy rocznie. Masz każdego roku wybór, co zrobić z gotówką, którą otrzymałaś w formie dywidendy. Możesz ją wydać lub możesz przeznaczyć na zakupienie dodatkowych akcji, które tak dobrze dotąd Cię wynagradzały.

Gdy zdecydujesz się zainwestować ponownie otrzymaną dywidendę składasz wszystkie swoje pieniądze, aby pracowały jeszcze mocniej. Teraz oprócz oryginalnych 10 000 PLN pracuje na ciebie dodatkowy 1000 PLN. Powtarzanie tego procesu w długim okresie czasu spowoduje, że odsetki wielokrotnie przewyższą oryginalnie zainwestowany kapitał. Widzieliście zapewne wielokrotnie wykres funkcji wykładniczej taki jak powyżej (polecam to źródło, aby dowiedzieć się więcej). Tak właśnie mogą rosnąć Wasze inwestycje, gdy działa procent składany.

Uważaj na ósmy cud świata

Procent składany nie tylko może przyspieszyć Twoją drogę do wolności finansowej. Może także działać przeciw Tobie szczególnie w kontekście planowania emerytury.

Rozpatrzmy inny przykład. Załóżmy, że zainwestowałaś dzisiaj 100 000 PLN w fundusz emerytalny. W kolorowych prospektach pokazują Ci wykres funkcji wykładniczej, na którym możesz sobie wyobrazić skalę Twoich emerytalnych oszczędności. To czego Ci nie pokazują, to jaki wpływ na Twoje emerytalne oszczędności będą miały opłaty dla zarządzających funduszami.

Załóżmy zatem, że fundusz pobiera za zarządzanie Twoją inwestycją 2% rocznie. Możesz powiedzieć, że to tylko 2%, ale w długim terminie to istotny czynnik, który uszczupli Twój kapitał. Zakładając, że będziesz inwestować przez 40 lat te 2% rocznie spowoduje, że łącznie zapłacisz funduszowi 55 429,96 PLN. Oddasz mu zatem ponad połowę kapitału.

Wybierając rozwiązania emerytalne przyjrzyj się proszę opłatom, bo coś co potencjalnie wygląda niegroźnie, może mieć istotny wpływ na Twoją emeryturę. Przeczytaj także artykuł „Megatrendy a zdrowie finansowe”, w którym tłumaczę szerzej, dlaczego musisz wziąć sprawy inwestowania w swoje ręce. Rozumienie tego, jak działa procent składany jest absolutnie konieczne, aby odnieść długoterminowy sukces w finansach.

Procent składany w czasach niskich stóp procentowych

W środowisku wysokich stóp procentowych procent składany działa bardzo szybko. W wielu gospodarkach panują dzisiaj relatywnie niskie stopy procentowe i ósmy cud świata nie działa już tak pięknie w przypadku tradycyjnych form inwestowania.

Możecie sobie to doskonale uzmysłowić korzystając z tak zwanej reguły 72. Pozwala ona w przybliżeniu oszacować, ile czasu będą potrzebowały Twoje pieniądze, aby się podwoić, przy zastosowaniu danej stopy procentowej. Dla przykładu weźmy inwestycję, która daje Ci 8% rocznie. Formuła, aby obliczyć liczbę lat jest prosta. Dzielicie 72 przez zastosowany procent. W tym przypadku to 72/8 = czyli 9. Czyli, gdy inwestujesz przy stopie zwrotu 8% potrzebujesz 9 lat, aby podwoić Twój kapitał.

W dzisiejszych czasach nie możecie liczyć na 8% w banku. Bardziej realne będzie 1% lub 2%. Zobaczcie jak wydłuża to czas na podwojenie Waszych oszczędności. Przy 1% to aż 72 lata. To kolejny argument, aby rozwijać swoje umiejętności finansowe oraz wziąć odpowiedzialność za swoje finanse na emeryturze. Ja wziąłem odpowiedzialność za swoje finanse. Dzisiaj uczę się jak inwestować w nieruchomości przy pomocy funduszy REIT. Zobaczcie serię artykułów, którą niedawno zacząłem.

Dzisiejszy artykuł jest częścią serii, w której rekomenduję narzędzia, metody oraz koncepcje warte Twojej uwagi. Seria nazywa się Commodum (z łaciny: korzyść, zysk, przewaga, szansa, nagroda). W serii tej znajdziecie szereg inspiracji do pracy, prowadzenia firmy czy innych zmian w obszarze życia prywatnego.

Dziękuję, że odwiedziliście Commodum #006 Procent składany (ósmy cud świata)