
Dzisiaj przygotowałem dla was narzędzie, które pozwoli Wam uświadomić sobie Wasze nawyki finansowe. Z doświadczenia wiem, że praca nad sukcesem w finansach osobistych to w pewnym niewielkim stopniu wiedza, jaką posiadacie. W dużej mierze natomiast ten sukces zależy od wypracowanych nawyków.
Nawyki finansowe, tak jak wszystkie inne nawyki, cechuje pewien automatyzm. Z tej przyczyny trudno nam jest samemu je sobie uzmysłowić. Nie jest to jednak niemożliwe. Wystarczy po prostu zacząć od prześledzenia swojego dnia oraz okoliczności w jakich mamy do czynienia z pieniędzmi.
Narzędzie, które dla Was stworzyłem jest inspirowane pracą autora książki Atomic Habits (James Clear). Więcej na temat tej pozycji oraz samego Jamesa znajdziecie w linku na końcu tego artykułu.
Twoje finanse są odzwierciedleniem Twoich priorytetów
Dlaczego tak dużo uwagi poświęcam na łamach tej strony nawykom finansowym? Nawyki finansowe są bowiem odzwierciedleniem Waszych życiowych priorytetów. Dla przykładu jeżeli jesteście osobą, która kocha zakupy, to wśród Waszych nawyków pojawią się częste wizyty w galeriach lub sklepach internetowych. Pojawią się też zapewne koszty związane z tymi wizytami. Z drugiej strony, jeżeli jesteście osobą, która jest skoncentrowana na rozwoju osobistym, w Waszych nawykach pojawi się zapewne regularne czytanie książek lub słuchanie audiobooków.
Pomimo tego, że ostatecznym miejscem, w którym Wasze codzienne działania znajdą miejsce jest Wasz rachunek bankowy, warto zacząć od przeanalizowania Waszych nawyków. Pozwoli to zrozumieć Wam fundamentalne przyczyny stanu Waszych finansów. Dobrze to zrobić w uporządkowany sposób. Narzędzie, które przedstawiam poniżej pozwoli Wam zrozumieć Wasze nawyki finansowe. Zapraszam do zabawy.
Zacznijmy od Twojego planu dnia
Wiele osób nie zastanawia się nad własnym planem dnia. Często jest tak, że plan dnia jest im niejako narzucony z góry. Wynika to w większości przypadków z tego, że ich życie kręci się wokół realizowania celów innych osób czy też firm. Życie płynie wtedy na autopilocie. W większości przypadków nie ma wtedy potrzeby na głębszą refleksję.
Też kiedyś tak działałem. Pracowałem w tak dynamicznym otoczeniu, że nie miałem miejsca w głowie na autorefleksję i zastanowienie się nad własnym planem dnia. Ten dzień był już na tyle wypełniony przez korporację, że nie było szans wcisnąć tam nic więcej sensownego. Na pewno nic ponad chwilowe przyjemności.
Własny plan dnia, tygodnia, miesiąca i roku jest kluczowy nie tylko w osiągnięciu finansowego sukcesu, ale także w rozwoju innych obszarów Waszego życia, Waszych pasji, Waszych relacji itd. Dzisiaj nie będziemy dotykać szerzej tematu celów, ale możecie dla przykładu przyjrzeć się, w jaki sposób ja planuję rok i pewne kierunki działań. Zacząłem to niedawno dokumentować na blogu tutaj.

Dobry plan dnia to nie jest jakieś zaawansowane narzędzie. Warto jednak odnotować pewne kluczowe elementy, które determinują waszą skuteczność. Niezmiernie ważne jest to, aby wiedzieć, jakie są Twoje priorytety na dany dzień oraz najważniejsze dla siebie zadania mieć dokładnie zaplanowane. Dla przykładu, jeżeli cenicie sobie dobrą sylwetkę, to w Waszym kalendarzu zapewne pojawić się powinna konkretna godzina, kiedy i gdzie pójdziecie na trening. Jeżeli Waszym priorytetem jest budowa nowych kompetencji to w Waszym kalendarzu powinna znaleźć się zarezerwowana godzina na naukę. Przykłady można mnożyć w zależności od tego, jakie są Wasze priorytety. W dobrym planie dnia powinno pojawić się też miejsce na podsumowanie refleksję. To pozwoli Wam się przygotować na dzień następny.
Spojrzeć prawdzie w oczy
Planowanie dnia to jedno. Sporo ludzi jest bardzo dobrych w generowaniu pomysłów oraz snuciu planów. Sęk w tym, że my jako ludzie jesteśmy z natury leniwi. Nasze mózgi są tak zbudowane, że zazwyczaj kierują nas na takie tory, gdzie nie będziemy musieli się wysilać. Kierują nas tam, gdzie możemy pozostać w strefie komfortu.
Z mojego doświadczenia wiem, że nic dobrego nie dzieje się w strefie komfortu. Na pewno nic dobrego nie dzieje się tam dla Waszych finansów osobistych. Spójrzcie zatem prawdzie w oczy i odnotujcie przez kilka dni w rzetelny sposób co robiliście z dokładnością do jednej godziny na początek. Odnotujcie też Wasze refleksje związane z analizą danego dnia.
Ważne jest też, aby dla każdej odnotowanej pozycji w Waszym kalendarzu określić, jakie ta godzina miała znaczenie. Jaką, innymi słowy, była inwestycją. Możecie skorzystać z pewnego wzorca, który ja kiedyś używałem. Mój kalendarz analizowałem z użyciem następujących kategorii.
- rodzina i relacje
- zarabianie pieniędzy
- dobra inwestycja czasu
- dbanie o zdrowie
- wydawanie pieniędzy
- marnowanie czasu
- kategoria inne/ nie wiem
- sen
Moment, gdy narzędzie zaczyna rzucać światło na Twoje nawyki finansowe
Po kilku dniach odnotowywania tego, jak wygląda Twój dzień oraz przypisywania każdej godzinie pewnej kategorii zaczniesz obserwować pewne wzorce czy też trendy. Narzędzie zacznie dla Ciebie ujawniać Twoje nawyki finansowe.
Może się okazać, że w Twoim kalendarzu jest dużo czasu, którego nie jesteś w stanie konkretnie przypisać do żadnej inwestycji. Może to sugerować, że czas płynie Ci przez palce na niczym. Wiem po sobie, że diabeł rodzi się z nudy:) W innym przypadku może okazać się, że bardzo dużo czasu poświęcasz na przemieszczanie się każdego dnia i nie pozostawia to miejsca na inne, ważniejsze dla Ciebie sprawy.
Zaobserwuj te trendy i zwróć szczególną uwagę na kategorię 2. zarabianie pieniędzy oraz kategorię 5. wydawanie pieniędzy. Te dwie kategorie determinują w pierwszej kolejności saldo na Twoim rachunku bankowym na koniec miesiąca.
Jak to narzędzie może pomóc Ci zmienić nawyki finansowe?
Wykonując tych kilka prostych czynności możesz wykonać bardzo ważny krok na drodze do finansowego sukcesu. To narzędzie pozwoli Ci bowiem uświadomić sobie swoje nawyki finansowe.
Dam Ci jeszcze na koniec materiał do dalszej refleksji. Gdy już zrozumiesz, kiedy następują w Twoim kalendarzu takie sytuacje, gdy zarabiasz, a w szczególności, kiedy wydajesz pieniądze. Zastanów się nad okolicznościami tych zdarzeń. Jakie było otoczenie, gdzie wtedy byłaś no i rzecz jasna z kim.
Przyjrzyj się głębiej tym okolicznościom. Może, tak jak ja, doznasz pewnego olśnienia i zrozumiesz, że pewne elementy w Twoim otoczeniu muszą się zmienić, abyś Ty także mogła zacząć się zmieniać.
Życzę Ci głębokiej i prywatnej refleksji na temat tego, jak inwestujesz swój czas i jakie za tym idą nawyki finansowe.
Inspiracją do tego artykułu była książka Atomic Habits (James Clear).