Podsumowanie 2021

Rok 2021 w podsumowaniu to jeden z najbardziej udanych okresów od wielu lat. Szczególnie jego druga połowa zaczęła przynosić oczekiwane rezultaty właściwie na wszystkich polach działania. Nie bez znaczenia były tutaj fundamentalne zmiany jeżeli chodzi o codzienny rytm pracy oraz skupienie się na kilku kluczowych obszarach. Zainspirowany jedną z książek, którą przeczytałem w tym roku, zaczynam prowadzić podsumowanie roku. Zobaczcie oryginalny pomysł, który podsunął mi James Clear.

2021 rodzina i relacje

Co poszło dobrze

To był bardzo dobry rok dla rodziny. Przeprowadziliśmy się z żoną do minimalistycznego mieszkania. Pozwoliło nam to całkowicie wyeliminować codzienne przemieszczanie się. Mogliśmy wygospodarować tysiące godzin na inne ważne sprawy. Było to możliwe oczywiście dzięki temu, że wynajmujemy tam, gdzie mieszkamy a kupujemy nieruchomości tam, gdzie wynajmują od nas inni (więcej w tym artykule z 2020). Nasz Franio skończył roczek i jemu poświęcamy każdą wolną chwilę.

Nad czym pracuję

Bycie rodzicem (zwłaszcza pierwszego dziecka) to niezła rewolucja. W 2022 planujemy z żoną wrócić na zdrowsze tory jeżeli chodzi o relacje z przyjaciółmi. Planujemy także z większą konsekwencją pracować nad czasem spędzonym tylko we dwoje, poza domem, tylko dla siebie. Niezmiennie będziemy także pielęgnować relacje z naszymi rodzicami i rodzeństwem. Idą ku temu niezłe okazje i okrągłe rocznice w 2022.

2021 zdrowie i forma

Co poszło dobrze

Nie przypominam sobie tak dobrego roku jeżeli chodzi o zdrowie. Od sierpnia trenuję na siłowni trzy razy w tygodniu pod czujnym okiem trenera. Cały czas pilnuję tego co jem i oczywiście wykluczyłem z diety w dużym stopniu cukier oraz alkohol. W wolny aczkolwiek konsekwentny sposób gubię zbędny tłuszcz, który zaczaił się na mnie w trakcie ostatnich kilkunastu lat. Lubię liczby więc w liczbach wygląda to tak: przysiad ze sztangą 132,5kg, martwy ciąg 120 kg, wyciskanie sztangi w leżeniu 110 kg, podciąganie na drążku 0 powtórzeń 😉

Nad czym pracuję

W 2022 będę kontynuował zdyscyplinowane trenowanie oraz właściwą dietę. W diecie można poprawić jeszcze kilka elementów. Mocno lubię kawę, która nie pomaga w prawidłowej regeneracji w trakcie snu z uwagi na powolny proces uwalniania z organizmu. Kawa też uruchamia procesy adrenalinowe, które nie pomagają w gubieniu tkanki tłuszczowej. Myślę, że radykalne ograniczenie picia kawy, przy utrzymaniu pozostałych nawyków da mi dodatkowe rezultaty, których szukam. Planuję także całkowite wykluczenie alkoholu z diety.

2021 styl życia

Co poszło dobrze

Utrzymujemy z żoną minimalistyczny styl życia, który pozwala skupić nam się na rzeczach ważnych. Dzięki temu mamy więcej czasu oraz lepsze perspektywy finansowe.

Nad czym pracuję

Nie mieliśmy możliwości dużo podróżować w ostatnich 24 miesiącach. Teraz to jak i inne elementy stylu życia ulegną dużej korekcie. Cały czas szukamy nowych ciekawych ścieżek i doświadczeń. Planujemy już kolejne trzy wyjazdy. Kilka dni temu wróciliśmy z Wysp Kanaryjskich. W połowie roku wybierzemy coś greckich wysp a na koniec roku poszukamy czegoś bardziej egzotycznego.

2021 finanse

Co poszło dobrze

Moje rodzinne finanse kolejny rok są silniejsze niż wcześniej. Kończymy właśnie pięcioletni program, który zmierzał do zwiększenia ilości wolnej gotówki dziesięć razy (10X). Dużo porządków zrobiłem w portfelu inwestycji przez ten czas. Więcej o myśleniu 10X mogliście przeczytać w jednym z moich artykułów w 2021 roku. Realizacja tego celu finansowego otwiera przed nami zupełnie nowe horyzonty oraz nowe możliwości na kolejne lata.

Nad czym pracuję

W 2022 planuję dołożyć kolejne źródło dochodów, jakim są fundusze inwestujące w nieruchomości tak zwane REITy. Jest to mój sposób na dywersyfikacje posiadanego już portfela inwestycji. Jest to także ruch w kierunku rynków finansowych, z którymi do tej pory nie miałem wiele do czynienia. Będę zatem poszerzał kompetencje w tym temacie oraz zacznę aktywnie inwestować. W 2022 zacznę od jakiejś niewielkiej kwoty na przykład 30 000 PLN.

2021 biznes

Co poszło dobrze

Zrealizowane w poprzednich latach inwestycje w nieruchomości regularnie generują dochód pasywny. Mądra polityka kosztowa oraz ostrożnie inwestowanie spowodowało, że pandemia nie miała żadnego istotnego wpływu na ten element biznesu. Budowane przez lata kompetencje oraz relacje spowodowały uruchomienie ciekawego kontraktu doradczego w branży finansowej, który ma długoterminowe perspektywy. Blogowanie także nabiera rumieńców. Czytelnicy stają się Klientami i szukają u mnie odpowiedzi na pytania związane ze zdrowiem finansowym.

Nad czym pracuję

W 2022 większą uwagę przyłożę do uruchamiania nowych produktów z dziedziny finansów osobistych. Mam już dobrze przemyślane kilka pomysłów na szkolenia dla indywidualnych odbiorców. Będę nad nimi pracował równie konsekwentnie jak nad wpisami na blogu. Mam też do wykonania kilka kroków prawnych związanych z nieruchomościami. Liczę na to, że zamknę je w perspektywie 2022/2023. To pozwoli mi uruchomić dawno już przygotowane inwestycje w nieruchomości komercyjne, które mają potencjał podwoić przychody z nieruchomości.