Myślenie 10X – paszport do osiągnięć nie z tej ziemi.

Myślenie 10X

Myślenie 10X to narzędzie, z którego korzysta wiele firm z Doliny Krzemowej. Ja używam go od kilku dobrych lat. Dzisiaj chcę Was zainspirować do tego, abyście i Wy zaczęli myśleć w kategoriach radykalnej zmiany i otworzyli swoje głowy na nowe ścieżki do osiągnięcia nowych celów.

Myślenie 10X na dobre zakorzeniła we mnie obserwacja tego, jak działa na przykład Elon Musk. On i jego firmy to tylko bardzo jaskrawy i medialny przykład. Każdy może używać 10X. Ja używam 10X do finansów osobistych.

Ten artykuł jest częścią serii, w której rekomenduję narzędzia, metody oraz koncepcje warte Twojej uwagi. Seria nazywa się Commodum (z łaciny: korzyść, zysk, przewaga, szansa, nagroda). W serii tej znajdziecie szereg inspiracji do pracy, prowadzenia firmy czy innych zmian w obszarze życia prywatnego.

Zapraszam do Commodum #002 Myślenie 10X – paszport to osiągnięć nie z tej ziemi.

Co to jest myślenie 10X?

Myślenie 10X to ten typ myślenia, który zakłada osiągnięcie czegoś, co w danym momencie wydaje się być niemożliwe do osiągnięcia. Wyzwanie tego rodzaju zmusza nas niejako do poszukiwania nowych rozwiązań do istniejących problemów.

Zaskakujący będzie dla Was fakt, że często łatwiej jest osiągnąć dziesięciokrotny wzrost niż sprawić, że zmiana będzie wynosić 10%. Znam to z własnej praktyki. Myślenie i działanie na dużych celach powoduje u mnie, że mam w sobie niespotykany żar i zapał do pracy. Myślenie takie powoduje także, że zupełnie zarzucam dotychczasowe metody i szukam nowych ścieżek. Trudniejsze cele wymagają lepszych odpowiedzi na znane nam pytania.

Myślenie 10X pomaga także w pozbyciu się dotychczasowych założeń i otwarciu głowy na nowe pomysły. Myślenie 10X wymaga także użycia innych niż dotychczas narzędzi. Myślenie 10X to nie jest nowa idea. Opiera się bowiem na znanej wszystkim uczniom funkcji wykładniczej. Zostało ono jednak szerzej spopularyzowane dzięki takim gigantom dzisiejszych czasów jak na przykład Google, który używa 10X to opracowania przełomowych rozwiązań w rożnych dziedzinach życia. Więcej o tym znajdziecie w artykule magazynu Wired.

Moje myślenie 10X w finansach osobistych wymagało zmiany.

Załóżmy, że mamy osobę, która zarabia dzisiaj 5000 PLN miesięcznie. Większość ludzi myśli w tym przypadku, że jedyną drogą do większych zarobków jest niewielka skokowa podwyżka np. 10%. Myślą zatem o nowej kwocie 5500 PLN. Co się stanie, jeżeli Twój nowy cel to nie 5000 PLN tylko 50 000 PLN miesięcznie? Co się dzieje zazwyczaj gdy Twój nowy cel jest 10X większy niż dotychczas.

Powiem Ci co się stało w moim przypadku kilka lat temu.

Musisz z czegoś zrezygnować, aby zrobić miejsce dla nowego Ty

Po pierwsze, aby osiągnąć 10X większe rezultaty w finansach osobistych musiałem zrezygnować z tych elementów w moim życiu, które oddalały mnie od tego celu. W moim przypadku takim głównym elementem był stracony czas. Czas przepływał mi przez palce na różnych działaniach, które nic nie wnosiły do mojego życia. Wtedy jeszcze jako kawaler lubiłem regularnie imprezować. Spotykałem się z wieloma osobami przy wielu okazjach. W efekcie brakowało koncentracji na realizacji jakiegokolwiek celu bo czas mijał na przyjemnościach. Zrezygnowałem z tego w 99%. Dzisiaj mam bardzo wąskie grono bliskich przyjaciół i pielęgnuję te cenne relacje. Wszystkie inne same wygasły, gdy skończyła się wspólna zabawa.

Musisz coś zmienić

Po drugie, aby osiągnąć 10X większe rezultaty w finansach osobistych musiałem się zmienić. Zmiana była fundamentalna. W moim życiu na dobre zagościła ogromna dyscyplina, której wcześniej brakowało. Zaczęło się od ćwiczeń. Regularne podnoszenie ciężarów i dyscyplina z tym związana rozlała się na wszystkie inne aspekty mojego życia. Kilka lat później przez przypadek czytając jedną z książek zrozumiałem co tu się wydarzyło. Jeden z wybitnych dziennikarzy, zdobywca nagrody Pulitzera oraz autor światowych bestsellerów opisał to w książce „The power of habit”. Ćwiczenia to przykład kluczowego nawyku, który ma wpływ na właściwie wszystkie inne aspekty Twojego życia. Dzięki nim lepiej śpię, lepiej się odżywiam, jestem skuteczniejszy i zdrowszy. Dyscyplina związana z ćwiczeniami rozlała się także na aspekt finansów.

Musisz nauczyć się nowych rzeczy

Po trzecie, aby osiągnąć 10X większe rezultaty w finansach osobistych musiałem się nauczyć nowych umiejętności. Można je podzielić na trzy główne kategorie. Opanowałem cały wachlarz metod zwinnych, które służą do skutecznego wdrażania oprogramowania. Wiele światowych statystyk wskazuje bowiem, że już w niedalekiej przyszłości ponad 50% firm to będą firmy, które produkują oprogramowanie. Zgłębiłem wyjątkowo mocno dziedziny związane kształtowaniem nawyków. Jest to szczególnie ważne w mojej pracy z Klientami, jako że sukces w finansach osobistych to w 80% nawyki a w 20 % wiedza i narzędzia. Rozwinąłem swoje kompetencje sprzedażowe. Nie ma mowy o osiągnięciu wielkiego sukcesu finansowego bez umiejętności sprzedaży.

10X rozpali Twoją motywację.

Efekty, które osiągnąłem w finansach osobistych już dzisiaj przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Zachęcam Was, abyście przez chwile pomyśleli w kategoriach 10X. To nie musi dotyczyć finansów. Zastanówcie się, jak wyglądałoby Wasze życie, gdyby:

  • Wasze relacje z bliskimi było 10 razy lepsze
  • Wasze zdrowie było 10 razy lepsze
  • Wasze sylwetki były 10 razy lepsze
  • Wasze relacje były 10 razy lepsze
  • Wasze wakacje były 10 razy lepsze
  • Wasz życiowy spokój był 10 razy lepszy

Myślenie i działanie na dużych celach powoduje u mnie, że mam w sobie niespotykany żar i zapał do pracy. Wierze, że ten sam żar zapłonie w Tobie, gdy wyobrazisz sobie cel 10X.