Milion złotych w REIT – pierwszy cel

Milion złotych w REIT

W dzisiejszym artykule opisuję dla Was jak wygląda moja droga, aby zainwestować pierwszy milion złotych w REIT. Milion złotych w gotówce czy w akcjach REIT to dla wielu może wydawać się absurdalna kwota. Chcę jednak pokazać na żywym przykładzie, że to nie takie trudne. Chcę także aktywnie promować odpowiedzialne inwestowanie.

Wychodzę również z założenia, że nie brakuje na świecie pieniędzy i sukcesu. Trzeba się tylko skoncentrować na rozwoju ważnych umiejętności. Jedną z tych umiejętności jest wiedza na temat inwestowania. Zapraszam do lektury oraz do poszerzania Waszych umiejętności.

Wszystko zaczyna się od decyzji – dlaczego milion złotych w REIT?

Wiecie już z pierwszego mojego artykułu na temat REIT, dlaczego warto inwestować w te spółki i dlaczego ja osobiście wybieram dzisiaj taki instrument do poszerzania mojego obecnego wachlarza inwestycji. Przeczytajcie więcej o ciekawych zaletach REIT we wpisie „Dlaczego warto inwestować w REIT?”.

Dlaczego zaczynam inwestować na rynku kapitałowym? To dosyć proste. Mój aktualny portfel inwestycji skupia grunty, nieruchomości komercyjne oraz wakacyjne zlokalizowane w jednej miejscowości. Ceny w tej nieruchomości szybują w górę od kilku lat, co ja czytam jako syndrom przegrzania rynku i ostrzeżenie przed dalszym inwestowaniem dopóki gorączka nie opadnie.

Mój główny powód zatem to dywersyfikacja inwestycji poprzez dodanie portfela REIT. Dzięki temu moje środki będą nie tylko pracować w inwestycjach zlokalizowanych w innych geografiach, ale będą także pracować w innej walucie lub walutach (co jest drugim ważnym elementem dywersyfikacji).

Dlaczego milion złotych w REIT jako pierwszy cel? Ponieważ REIT to dla mnie nowy obszar, chcę do niego podejść z ostrożnością. Kwota jednego miliona złotych w takich właśnie aktywach do niewielki ułamek całego mojego portfela inwestycji. Ryzyko dodatkowo rozłożone jest w czasie, jako że będę korzystał z metody uśrednionego kosztu. Metoda ta, w największym skrócie, zakłada regularne kupowanie aktywów przy ich wahających się cenach rynkowych. Pozwala to w długim terminie „wygładzić” część ryzyk związanych z nagłym spadkiem cen tych instrumentów.

Milion złotych zainwestowany w REIT to kwota, która w długim terminie ma duży potencjał, aby wzrosnąć do dziesięciu milionów złotych. Średnie roczne stopy całkowitego zwrotu spółek REIT wynoszą bowiem w długim terminie około 10%. Przy zastosowaniu takiego procentu składanego dokładnie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego (za 25 lat) taki portfel ma szanse osiągnąć 10 milionów złotych. Taką kwota w akcjach lub w gotówce uważam za solidne zabezpieczenie na emeryturę.

Nie wiecie jeszcze, co to jest procent składany? Zapraszam do artykułu: Procent składany (ósmy cud świata) biuletyn commodum#006.

Świadome inwestowanie i uporządkowana droga

Świadome inwestowanie i uporządkowana droga

Aktywnie promuję świadome inwestowanie i pokazuję na swoim przykładzie, jak powinno wyglądać przygotowanie się do angażowania pieniędzy w nowe, nieznane dla Was instrumenty. Wiele osób nie robi tego i idzie za głosem mediów lub doradców. Jeżeli masz odpowiednią wiedzę, to inwestowanie musi przynosić Ci bardzo dobre efekty. Gdy jest inaczej to zastanów się, czy aby korzystasz z najlepszej wiedzy? A może właśnie to, co wiesz doprowadza Cię do kłopotów i warto to zmienić.

Moja przygoda, aby zainwestować milion złotych w REIT podzielona jest na dwa rozdziały. Pierwszy rozdział to przygotowania. To jest moment, w którym znajduję się dzisiaj. Drugi rozdział to uruchomienie prawdziwych pieniędzy do działania. Poniżej w skrócie opisze Wam kroki, jakie wykonuję.

Etap I – Przygotowania

Cel oraz założenia inwestycyjne (grudzień 2021)

W tym kroku przyjąłem pewne kluczowe założenia inwestycyjne. Wśród najważniejszych jest to, że inwestuję w długi termin (10 lat plus) oraz że inwestuje metodą uśrednioną, czyli małe kwoty, ale regularnie. Celem jest oczywiście milion złotych zainwestowany w REIT.

Codzienne zwiększanie kompetencji (proces ciągły)

W ślad za obraniem tego celu oraz przyjęciem założeń, zacząłem codziennie inwestować jedną godzinę, aby zgłębiać fundamenty biznesu REIT. Ten proces zwiększania kompetencji obejmuje: czytanie książek z kanonu inwestowania w REIT, przegląd bieżących raportów branżowych oraz śledzenie najważniejszych trendów makroekonomicznych.

Analiza kolejnych sektorów (styczeń/ luty 2022)

Dobrze poukładany portfel REIT musi składać się z funduszy różnego typu. Dlatego tydzień po tygodniu biorę na warsztat kolejny sektor REIT i przyglądam się największym graczom na świecie, bieżącej sytuacji, ryzykom i perspektywom. Dokumentuję to wszystko na blogu oraz na moim kanale youtube. Serdecznie zapraszam do subskrypcji.

Decyzja na temat budowy portfela (marzec 2022)

Już niedługo podejmę decyzję na temat ogólnej struktury portfela. Co to oznacza? Oznacza to, każdy z typów REIT, w które będę inwestował będzie miał w moim portfelu pewną wagę określoną w procentach. Te wagi są niezwykle istotne dla mądrego zarządzania ryzykiem i jednoczesnego maksymalizowania całkowitych zwrotów.

Realny cykl rynku nieruchomości wprowadzenie (marzec 2022)

W marcu będę pracował nad czymś , co przyda się nie tylko inwestującym w REIT, ale wszystkim inwestorom lokującym pieniądze w nieruchomości. Rynek ten rządzi się pewnymi prawami i porusza się uporządkowanym cyklem. To absolutnie niezbędna wiedza. Opiszę ten cykl i wykorzystam tą uporządkowaną wiedzę do decyzji na temat konkretnych funduszy.

Skanowanie kandydatów do portfela (marzec/ kwiecień)

Zanim w ruch pójdą pieniądze pozostaje już tylko przeskanowanie kandydatów z interesujących mnie sektorów. Historyczne wyniki nie są żadną gwarancja dla przyszłego stanu konkretnych REIT. Można z nich jednak wyczytać, jak sprawnie poszczególne fundusze są zarządzane. To już ma znaczenie dla ich przyszłości.

ETAP II – Pieniądze w ruchu

Wybór 8 – 12 funduszy jako cele inwestycyjne (kwiecień)

Po tych solidnych przygotowaniach uruchomię do działania pierwsze drobne kwoty. Wybiorę pomiędzy 8 – 12 funduszy z pośród REIT funkcjonujących w Stanach Zjednoczonych. Każdy z tych celów inwestycyjnych będę będę monitorował na bieżąco oraz pogłębiał swoją wiedzę na temat skuteczności działania zarządów.

Regularne inwestowanie (proces ciągły, aż do zainwestowania miliona złotych w REIT)

Każdego miesiąca od kwietnia 2022 będę dokładał do portfela REIT kolejne złotówki we wcześniej obrane cele inwestycyjne. Planowana suma inwestycji na 2022 to 30 000 PLN. W sekcji poniżej możecie przeczytać, jak środki przeznaczone na inwestycje będą rosły z roku na rok.

Codzienne podnoszenie kompetencji

REIT to dla mnie nowy obszar. Zanim będę mógł powiedzieć, że jestem w tym temacie ekspertem minie pewnie kilka lat. Sam upływ czasu nie ma tutaj takiego znaczenia jak wysiłek, który trzeba w to włożyć. Ja wychodzę z bardzo prostego założenia i uczę się na temat REIT godzinę dziennie. Zobaczymy dokąd mnie to zaprowadzi…

Kwartalny przegląd portfela (podsumowanie wyników, analiza sektorowa rewizja strategii portfela)

Bardzo ważnym elementem przygody w inwestowanie jest zrozumienie tego, co aktualnie dzieje się na rynku. Co kwartał będę przyglądał się obranym celom inwestycyjnym oraz szukał odpowiedzi na pytanie: czy w bieżących warunkach makroekonomicznych oraz przy bieżącej wiedzy na temat cyklu nieruchomości nadal zainwestowałbym w dany REIT?

Kiedy milion złotych w REIT?

Kiedy milion złotych w REIT?

Promuję odpowiedzialne inwestowanie i, tak jak wielokrotnie zaznaczałem, to moja pierwsza przygoda z REIT. Zgodnie z tym, co sam mówię moim Klientom ważniejsze jest zarządzanie ryzykami niż zarządzanie korzyściami. Pierwszy milion złotych w REIT nie pojawi się na rachunku maklerskim z czasem i planuję to zrobić według następującego ramowego harmonogramu. Może zrobię to szybciej :). To zależy od wielu czynników, na które nie mam bezpośredniego wpływu.

2022 – czas nauki – zainwestowana kwota około 30 000 PLN

2023 – pierwsze refleksje – zainwestowana kwota około 60 000 (łącznie 90 000 PLN)

2024 – pewniejsze kroki – zainwestowana kwota około 120 000 (łącznie 210 000 PLN)

2025 – przyspieszenie – zainwestowana kwota około 250 000 (łącznie 360 000 PLN )

2026 – ostatnia prosta– zainwestowana kwota około 250 000 (łącznie 610 000 PLN)

2027 – milion złotych w REIT – zainwestowana kwota około 390 000 (łącznie 1 000 000 PLN)

Fundamentem do inwestowania jest porządek w finansach osobistych – INSTYTUT FINANSÓW OSOBISTYCH

Promuję odpowiedzialne inwestowanie. Zawsze rekomenduję swoim Klientom, aby najpierw poukładali i uporządkowali swój finansowy dom zanim zaczną inwestować. Finansowy sukces zaczyna się od dwóch prostych słów – budżet osobisty. To dzięki niemu właśnie będziecie mogli popracować nad zagrożeniami, które stoją na przeszkodzie do sukcesu finansowego.

Sam przeszedłem tą drogę wielokrotnie popełniając błędy, które nauczyły mnie życiowych lekcji. Chciałbym, abyście skrócili swoją podróż i aby finansowy sukces zagościł w Waszych domach jak najszybciej. Do tego potrzebny jest między innymi budżet osobisty.

„Jak skutecznie zarządzać pieniędzmi, aby osiągnąć finansowy sukces” to program, który w tej chwili dla Was przygotowuję. Pozwoli on Wam po raz pierwszy obiektywnie spojrzeć na pieniądze i przygotować się do inwestowania.

Instytut Finansów Osobistych

Rejestracja jest darmowa. Pierwszy kurs uruchamiamy już w marcu.

Dołączając teraz otrzymasz atrakcyjne rabaty.

Taka okazja jak teraz więcej się u nas już nie powtórzy.

Jako pierwsi w Polsce będziecie mogli zobaczyć programy edukacji finansowej oparte na najlepszych na świecie metodach.

Do zobaczenia w Instytucie.

Leave a Reply