Megatrendy a zdrowie finansowe

Megatrendy a zdrowie finansowe

Twoje zdrowie finansowe w dużej mierze zależy od Ciebie. Nikt jednak nie żyje w izolacji. Na Twoje zdrowie finansowe mają też wpływ zmiany, które zachodzą w otoczeniu. Najistotniejsze ze zmian noszą nazwę megatrendów. Megatrendy a zdrowie finansowe to lektura obowiązkowa dla tych, którzy myślą o finansach bez stresu oraz o dobrym zdrowiu finansowym dzisiaj i w przyszłości. Przeczytaj zatem więcej, aby dowiedzieć się co niesie ze sobą przyszłość i zastanów się jak najlepiej się w niej odnaleźć.

W dzisiejszym artykule przeniosę Was właśnie do tej przyszłości, którą kształtują trzy grupy trendów. Przyjrzymy się zmianom społecznym, ekonomicznym oraz technologicznym. Będziemy patrzeć na tą przyszłość z punktu widzenia finansów. Pokażę Wam także, jak ja osobiście wykorzystam te megatrendy, aby utrzymywać swoje bardzo dobre zdrowie finansowe oraz inspirować innych do robienia tego samego.

Jeżeli zdrowie finansowe to termin dla Ciebie zupełnie nowy to uzupełnij tą wiedzę jak najszybciej korzystając z jednego z moich artykułów.

Dlaczego megatrendy a zdrowie finansowe to połączenie, które musisz znać?

Megatrendy według jednej z definicji to: „globalne siły, które definiują naszą przyszłość z uwagi na długofalowy wpływ na firmy, ekonomię, gałęzie przemysłu, społeczeństwa i osoby indywidualne”. Megatrendy mają tak potężną moc dlatego, że ukształtują naszą przyszłość. Nie możemy ich zatem ignorować.

Wiele popularnych megatrendów dotyka kwestii zmiany klimatu, wzrostu zaludnienia, zmniejszenia się dostępnej ilości zasobów naturalnych czy wreszcie postępującej urbanizacji. Wiele z megatrendów jest ze sobą połączonych i jeden niejako jest katalizatorem dla drugiego.

Megatrendy nie omijają oczywiście jednej z kluczowych dziedzin naszego życia , czyli finansów osobistych. Zmiany w społeczeństwach, ekonomii oraz technologii już dzisiaj w widoczny sposób wpłynęły na to, co i jak myślimy o finansach osobistych i zdrowiu finansowym.

Możecie być pewni, że w przyszłości relacja megatrendy a zdrowie finansowe będzie widoczna w jeszcze bardziej jaskrawy sposób. Znajomość megatrendów oraz ich wpływu na nasze finanse jest kluczowa bo pozwoli Wam w odpowiedni sposób zaplanować Wasze działania i Waszą osobistą odpowiedź.

Dzisiaj chcę Wam pokazać moje ogólne spojrzenie na tą sprawę. Będę zapewne wracał do tego tematu w kolejnych artykułach, gdy pojawią się nowe ciekawe statystyki, które pozwolą zobrazować sygnalizowane przeze mnie zjawiska.

Jakie zmiany zachodzą w społeczeństwie i co to ma wspólnego z moimi finansami?

Zacznijmy naszą podróż do przyszłości od kilku zmian, które zachodzą w naszym społeczeństwie. Demografia ma bowiem zasadniczy wpływ na zdrowie finansowe danego społeczeństwa. Dotyczy to szczególnie kwestii związanych z państwowym systemem emerytalnym. Zanim przejdziemy do szczegółów zerknijcie proszę na globalny megatrend związany z długością życia na świecie.

Długość życia rośnie

W Polsce ale także w innych rozwiniętych gospodarkach długość życia rośnie. Żyjemy dłużej, dłużej jesteśmy aktywni, przez dłuższy czas zatem będziemy potrzebowali środków do życia na emeryturze.

Dużego znaczenia nabrały kwestie zdrowia (także finansowego)

Dłuższe życie to zapewne powód do radości. Dłużej będziemy mogli cieszyć się tym, jak rozwijają się nasze rodziny, rosną nasze dzieci i wnuki. Te nowe możliwości niosą za sobą pewne konsekwencje. Lepiej musimy dbać o swoje zdrowie już dzisiaj, aby móc się cieszyć tymi wszystkimi dodatkowymi latami życia. Dotyczy to także zdrowia finansowego. Mając więcej lat do dyspozycji musimy lepiej zabezpieczyć swoją finansową przyszłość i zacząć inwestować już dzisiaj.

Wiele społeczeństw starzeje się

W wielu krajach, także w Polsce, mamy do czynienia z tak zwanym starzeniem się społeczeństwa. W najprostszym ujęciu oznacza to, że już dzisiaj a także w przyszłości będziemy mieli coraz mniej osób pracujących w porównaniu do tych, którzy są już na emeryturze. To ogromne wyzwanie dla systemu ubezpieczeń społecznych, z którego pochodzą nasze emerytury.

Ekonomiczne megatrendy a zdrowie finansowe

Drugą ważną kategorią zmian, która musimy wziąć pod uwagę jeżeli chodzi o nasze finanse osobiste jest ekonomia. Nie ma ekonomii bez chociażby krótkiego spojrzenia na wielkość gospodarki światowej i dynamikę tej wielkości w czasie. Dla nadania sprawom pewnej perspektywy spójrzcie proszę najpierw na poniższy wykres. Światowa gospodarka rośnie nieprzerwanie (z małym wyjątkiem w 2008 oraz 2020) od 1985 roku. Warto więc najpierw zaakceptować ten prosty fakt, że żyjemy w czasach niebywałego wzrostu i globalnych megatrendów ekonomicznych. Zobaczcie poniżej, co to oznacza dla naszego zdrowia finansowego?

Pieniądze warte są mniej z roku na rok

Jeżeli chodzicie na zakupy zauważyliście zapewne, że to samo 100 złotych możecie dzisiaj wymienić na mniej produktów w sklepie niż kiedyś. Wszyscy płacimy niewidzialny podatek, który nazywa się inflacja. Inflacja nie tylko nadgryza nasze oszczędności, ale powoduje presję na zarobki. Musimy bowiem, aby utrzymać ten sam standard życia, mieć w portfelu więcej banknotów niż dotychczas.

Inwestowanie stało się koniecznością

Tradycyjne formy oszczędzania promowane przez dekady nie mają już dzisiaj zastosowania. Trzymanie pieniędzy na rachunku lub lokacie bankowej realnie powoduje, że ubożejemy z roku na rok. Inwestowanie nie jest już dzisiaj luksusem, na który stać tylko najbardziej majętnych. Inwestowanie dzisiaj stało się koniecznością każdej z nas. Każda z nas ma obowiązek, aby poszukiwać przystani dla naszych pieniędzy, które wyprzedzają inflację lub co najmniej stawiają jej opór.

Wszyscy biorą odpowiedzialność za finanse na emeryturze

W przyszłości każda z nas bierze odpowiedzialność za swoje finanse, a szczególnie za swoje finanse na emeryturze. W przyszłości rysowanej tymi megatrendami inwestowanie długoterminowe to elementarna wiedza i jednocześnie nawyk wszystkich, którzy zaczęli zarabiać pierwsze pieniądze.

Technologiczne przyspieszenie a moje finanse

Poza zmianami demograficznymi i ekonomicznymi, które toczą się swoim długoterminowym cyklem mamy też do czynienia z trendami, które niosą zmiany z niespotykaną dotąd szybkością.

Wykładniczy rozwój technologii otwiera nowe możliwości

Technologia zmienia się właśnie z niespotykaną dotąd szybkością. Z miesiąca na miesiąc mamy coraz więcej możliwości interakcji, mamy coraz więcej narzędzi, nasze urządzenia są coraz mądrzejsze a oprogramowanie samo się uczy i wspiera nas w codziennych decyzjach i czynnościach. Technologia działa w służbie naszych finansów osobistych dając nam dostęp do rynków i aktywów, które wcześniej były dla nas niedostępne.

Dane to nowy olej

Tak jak olej był kiedyś motorem zmian ekonomicznych tak dzisiaj mówi się, że dane są nowym olejem. Co to znaczy? Same dane mają relatywnie niewielką wartość. Wartość z danych zaczyna się wynurzać, gdy stanowią kompletny obraz pewnego zjawiska oraz gdy na bazie tych kompletnych i aktualnych danych możemy podjąć trafną decyzję i osiągnąć postęp. W przypadku finansów osobistych przyszłość to rzeczywiste dane na temat Twojego zdrowia finansowego, na bazie których dostajesz najlepsze możliwe rekomendacje dalszych działań i najlepsze finansowe decyzje masz na wyciągnięcie ręki.

Jak ja wykorzystam megatrendy aby dbać jeszcze lepiej o własne zdrowie finansowe?

Jeden z moich znajomych prezesów banku powiedział mi kiedyś na spotkaniu: Trend is my friend Bogumil. I don’t fight it. I use it. (Bogumił, trend to mój przyjaciel. Nie walczę z nim, korzystam z niego). Mocno zapadło mi to w pamięć. Zainspirowało mnie to dzisiaj, aby napisać, jak ja planuje wykorzystać nabierające tempa zmiany, które niosą nam megatrendy. Jak na prywatnym polu sprawie że megatrendy i zdrowie finansowe to będzie udana para jak groszek i marchewka. Oto trzy najważniejszych elementy w mojej układance:

  1. Przejdę na wyższy poziom jeżeli chodzi o inwestowanie w nieruchomości komercyjne – oprócz tego, że nadal rozwijam portfel nieruchomości komercyjnych zbudowanych z cegły, wykorzystam globalne trendy i zacznę inwestować w nieruchomości komercyjne na całym świecie z wykorzystaniem funkcjonujących na świecie REITow oraz funduszy ETF inwestujących w REITY. Zrealizuję w ten sposób strategię regularnego oszczędzania, obronię swoją gotówkę przed inflacją. Przyspieszę inwestowanie dzięki technologii i danym dostępnym publicznie na temat tych instrumentów.
  2. Opanuję do mistrzostwa jedną z najważniejszych meta umiejętności, czyli zwinność – od pewnego czasu mówię swoim klientom, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Wraz z przyspieszająca technologią i postępem w wielu dziedzinach życia muszę być gotowy na to, aby szybko się przystosowywać do zmian. Wiele już w tym temacie zrobiłem, ale jest jeszcze miejsce do usprawnień. Sprawię, że szybkość zmian będzie działała na moją korzyść a nie przeciwko mnie. Polecam Wam ciekawy wpis w tym temacie od firmy McKinsey & Company. Dzięki zwinności, będę w stanie szybciej i skuteczniej zarządzać swoimi finansami. Zwinność pozwoli mi bowiem ulepszyć trzy najważniejsze umiejętności związane z zarządzaniem pieniędzmi (zarabianie, gromadzenie, inwestowanie).
  3. Rozbuduję kompetencje w zakresie danych – jeżeli dane są teraz jednym z najcenniejszych aktywów to chce wiedzieć jak te aktywa działają. Chce umieć obsługiwać narzędzia służące do analizy dużych zbiorów danych. Chcę wykorzystywać te narzędzia w pracy z Klientami, aby ilustrować trendy oraz najważniejsze konkluzje związane z finansami osobistymi. Chce wiedzieć, gdzie jest rzetelne źródło bieżących danych na temat inwestycji, które mnie interesują. Chce wykorzystywać te źródła danych do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Chce wreszcie móc zautomatyzować pewne decyzje korzystając ze zdobyczy sztucznej inteligencji.

To moja lista. Zastanów się, jak Ty odnajdziesz się w przyszłości, do której prowadzą nas mega trendy. Będziemy do tej rozmowy wracać wielokrotnie na łamach publikowanych przeze mnie artykułów. Tymczasem zostawiam Cię z wizją przyszłości i zapraszam do refleksji.