Jak zarabiać więcej w mądry sposób?

Jak zarabiać więcej?

Są trzy rzeczy na temat pieniędzy, które każda z nas musi wiedzieć. Są to: zarabianie, gromadzenie oraz inwestowanie pieniędzy. Dzisiaj skupimy się na pierwszej umiejętności. Odpowiemy na pytanie: jak zarabiać więcej pieniędzy w mądry sposób? To pytanie jest kluczowe w obecnych czasach nawet jeżeli ktoś twierdzi, że go nie dotyczy.

Jak zarabiać więcej w mądry sposób sprowadza się do jednej, fundamentalnej zmiany. Musisz dążyć do tego, aby przestać wymieniać swój czas na pieniądze. Żeby to zrobić musisz najpierw w pełni wykorzystać potencjał swojego czasu i wygospodarować wolne środki na inwestowanie.

Jeżeli nie nazywasz się Paris Hilton lub Twoje nazwisko nie widnieje na butach firmowanych przez Nike jest duża szansa, że temat zarabiania pieniędzy jest dla Ciebie dosyć istotny. Można nawet powiedzieć, że jest kluczowy dla Twojej egzystencji i zaspakajania podstawowych potrzeb takich jak schronienie, jedzenie czy edukacja.

Jak zarabiać więcej pieniędzy to także pytanie, które zadaje sobie coraz więcej Polaków. Sto złotych zarobione dzisiaj nie kupi nam już bowiem tyle samo produktów co rok temu. Inflacja pożera moc naszych pieniędzy. Dodatkowo w naszym otoczeniu zachodzą inne zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne, które powodują, że musimy wziąć większą odpowiedzialność za nasze finanse dzisiaj i na emeryturze. Więcej o tych trendach możecie przeczytać w jednym z poprzednich artykułów.

Ta większa odpowiedzialność zaczyna się od zarabiania więcej. Powtarzam często swoim Klientom: „Jedyna rzecz, która prawdziwie ogranicza to ile pieniędzy zgromadzisz i zainwestujesz to Twój dochód”. Bez skupienia na dochodzie, nie można nawet myśleć o gromadzeniu pieniędzy i inwestowaniu. Skupmy się zatem w pierwszej kolejności na zarabianiu pieniędzy.

Jedyna rzecz, która prawdziwie ogranicza to ile pieniędzy zgromadzisz i zainwestujesz to Twój dochód.

Bogumił Wróbel

Nastawienie to kluczowy element

Moje nastawienie to jedna, najważniejsza rzecz, która sprawiła, że wszedłem na ścieżkę sukcesu finansowego. Podzielę się tutaj z Wami moimi obserwacjami na ten temat.

Nie pamiętam, kiedy zarobiłem pierwsze pieniądze, ale wiem doskonale, że sposobów, które wykorzystałem było bardzo wiele. Wiele z nich ma też jeden wspólny mianownik. Wymagało tego, abym wymieniał swój cenny czas na pieniądze. Jest to przeciwieństwo niezależności finansowej. Ja zawsze dążyłem do niezależności.

Momentem zwrotnym był czas, kiedy miałem około 26 lat. Moja kariera w korporacji nabierała tempa, ale płaciłem za to ogromną cenę. Wtedy wiedziałem już na pewno, że niezależnie od tego, co mówią uśmiechnięci ludzie z kadr, bez względu na to, jakie są dostępne plany kompensacyjne oraz niezależnie od tego ile włożę wysiłku w dostarczanie wartości dla firmy i jej klientów, nie przebije pewnego sufitu zarobków.

W konsekwencji, zreflektowałem się, że oddaję większą cześć swojego wolnego czasu za ograniczone możliwości rozwoju. Nie uważałem tego za rozsądną transakcję. Każda osoba na świecie ma do dyspozycji 24 godziny na dobę. Nie możesz zatrzymać upływu czasu. Możesz za to nauczyć się kontrolować, jak go używasz. Kim jesteś i kim finalnie zostaniesz zależy w dużej mierze od tego, jak wykorzystujesz swój czas.

Moje nastawienie uległo zmianie. Za cel postawiłem sobie wolność finansową i aby to osiągnąć podjąłem decyzję, że nauczę moje pieniądze bardzo ciężko pracować. Chciałem, aby pracowały równie ciężko jak ja. Zmiana mojego nastawienia była krokiem milowym na drodze do finansowego sukcesu, jaki osiągnąłem. W ostatnim paragrafie możecie przeczytać, co wydarzyło się dalej w ślad za podjęciem tej decyzji.

Kto pracuje przez cały dzień, ten nie ma czasu na zarabianie pieniędzy.

John Rockefeller

Jak zarabiać więcej w mądry sposób zaczyna się od celów

Teraz, gdy wiemy, jakie nastawienie jest potrzebne przyszedł czas na ustalenie celów. Jeżeli chcesz zarabiać pieniądze w mądry sposób musisz spojrzeć na sprawę niekonwencjonalnie. Ja do takiego nieszablonowego planowania celów używam podejścia, które składa się z trzech elementów.

Te trzy elementy to cele związane z czasem, cele związane z przychodami oraz cele związane z kosztami. Praca nad tymi trzema elementami jednocześnie pozwoli na pomnożenie Twoich wyników. Jest to bardzo ważne. Nikt nie osiągnął prawdziwego sukcesu finansowego dzięki dodawaniu. Musisz opanować mnożenie.

Cele związane z czasem

Zanim ustalisz cele związane z dochodami czy kosztami, zastanów się dobrze ile i jak realnie będziesz mógł zainwestować czasu w budowanie swojej niezależności. Musisz bowiem oprócz tego, że nadal zarabiasz, nauczyć swoje pieniądze działać w mądry sposób. Spraw, aby inwestycja Twojego czasu miała charakter regularny, aby stała się nawykiem. Nieważne czy będzie to godzina dziennie czy dwie godziny ponad Twoją standardową pracę na etacie. Musisz robić to regularnie i musisz znaleźć czas na pracę nad swoimi marzeniami.

Dobrym celem jest na przykład: zainwestuję godzinę dziennie w zrozumienie tego jak inwestować w nieruchomości. Rozważcie również: zainwestuję godzinę dziennie, aby budować moje umiejętności związane z finansami osobistymi.

Cele związane z przychodami

Cele związane z przychodami – finanse osobiste potrzebują celu. Najlepiej ambitnego celu, który pobudzi naszą wyobraźnie i rozpali w nas żar działania. Teraz, gdy zarezerwowałeś czas, aby pracować nad swoją niezależnością pomyśl o liczbie, którą chcesz osiągnąć. Cel musi być ambitny inaczej nie będzie Cię motywował do podjęcia walki. Ja używam w planowaniu przychodów myślenia 10X. Pisałem o tym w jednym z wcześniejszych artykułów. Okazuje się bowiem, że osiągnięcie dużej zmiany często jest łatwiejsze niż zmiana o kilka czy kilkanaście procent. Nie planuj zatem, że zarobisz w przyszłym roku o 1000 złotych więcej. Zastanów się jak zwiększyć tą kwotę do stu tysięcy. To na pewno ruszy Cię z fotela.

Cele związane z kosztami

Cele związane z kosztami – bardzo ważne jest, aby nie przegrać walki o mądre zarabianie na starcie. Ludzie najczęściej przegrywają ją w banalny sposób. Świetnie sobie radzą z rozwojem dochodów. Niestety jednocześnie puchną ich koszty. To sprawia, że nie pozostawiają sobie żadnych wolnych środków na inwestowanie. W efekcie kontynuują wymianę swojego czasu na pieniądze. Wymieniają większe pieniądze na lepsze zabawkami. Nie przybliżają się jednak od celu. Przeczytaj więcej o problemie inflacji stylu życia tutaj.

Nikt nie osiągnął prawdziwego sukcesu finansowego dzięki dodawaniu. Musisz opanować mnożenie.

Bogumił Wróbel

Planowanie, jak zarabiać więcej

Obraliście już swoje cele. Teraz czas nadać im realnego kształtu dzięki planom. Ktoś kiedyś powiedział, że cel bez planu jest tylko marzeniem. Jeżeli chcecie, aby faktycznie przestać wymieniać czas na pieniądze potrzebujecie konkretnych planów i idących za tym działań.

Planowanie czasu

Dla mnie planowanie czasu zaczyna się zawsze od zrozumienia, jak na co dzień go wykorzystuje. Sugeruje, abyście dla lepszego samopoznania notowali przez tydzień, na co przeznaczacie czas. Zobaczycie wtedy na własnym przykładzie, gdzie inwestujecie i gdzie tracicie ten bezcenny zasób. Powinniście użyć pewnych podstawowych kategorii, żeby to ćwiczenie poszło Wam sprawnie. Ja używam następujących kategorii we własnych analizach:

 1. Rodzina
 2. Ćwiczenia
 3. Sen
 4. Spotkania z Klientami
 5. Rozwój produktów
 6. Czytanie książek
 7. Czas zmarnowany

Gdy już to zrobicie zastanówcie się, jak powinny wyglądać Wasze dni, aby zrealizować obrane przez Was cele. Czego powinno być więcej a czego mniej a może wcale. Jakie umiejętności musicie zdobyć, aby Wasza rynkowa wartość wzrosła. Czego musicie się nauczyć, aby zejść z drogi wymiany czasu na pieniądze.

Planowanie przychodów

Mam taki nawyk, że na koniec każdego roku zastanawiam się nad szansami zwiększenia przychodów, jakie mogę wykorzystać w roku następnym. W tym momencie znam już swój przyszłoroczny cel związany ze wzrostem przychodów i tak na marginesie, dobrą praktyką jest co roku planować wzrost przychodów. Pogodzenie się ze stałymi przychodami rok do roku to pierwszy niedobry sygnał. Jest to podobne zjawisko jak wykres tętna, który nagle staje się linią poziomą.

 1. Krok pierwszy – pomyśl o swoim celu zwiększenia przychodów na kolejny rok oraz wypisz dziesięć inicjatyw, jakie myślisz, że mogą Cię zaprowadzić do tego celu. W dzisiejszym świecie mamy do dyspozycji niezliczone możliwości na zwiększenie swoich przychodów. Pomyśl o zajęciach typu freelancer lub przeanalizuj, jakie masz możliwości i predyspozycje do zarabiania pieniędzy online. Spójrz na rzeczy, które w tym momencie są Twoją własnością i zastanów się czy możesz je z dnia na dzień przekształcić w źródło dochodu pasywnego.
 2. Krok drugi – uporządkuj swoją listę inicjatyw. Zwróć uwagę na te, które są najbardziej prawdopodobne do zrealizowania w pełni w jeden rok. Jak tylko przeanalizujesz szanse skup się na inicjatywach, które są jednocześnie najbardziej prawdopodobne i mają największy potencjał przychodów.
 3. Krok trzeci – zaplanuj zwycięstwo na bazie działań a nie celów. Dla wybranych przez Ciebie inicjatyw wyszczególnij kroki jakie musisz podjąć dzisiaj, w przyszłym tygodniu, za miesiąc. Zapisz te kroki i zacznij je realizować.

Planowanie kosztów

Kolejny nawyk finansowy, jaki mam to coroczny przegląd kosztów oraz szukanie dróg do ich optymalizacji. Kiedy ostatni raz przeglądaliście kontrakty z dostawcami, aby sprawdzić czy możecie wynegocjować lepsze warunki albo zrezygnować z opcji, z których nie korzystacie? Jak często przeglądacie kontrakty z dostawcami usług komunalnych? Kiedy ostatnio zaplanowaliście, jakie koszty życia będziecie ponosić w następnym roku?

Musicie trzymać koszty w ryzach. Nie możecie dopuścić do tego, aby zjadały one Wasze ciężko zapracowane pieniądze.

Dyscyplina to most, który łączy cele i osiągnięcia

Przeczytaliście już o nastawieniu, celach i planowaniu. Pozostał mi do opisania ostatni element. Finalne słowo należy się tematowi jakim jest wykonanie. Jeden z amerykańskich przedsiębiorców Jim Rohn powiedział kiedyś, że: „Dyscyplina to most, który łączy cele i osiągnięcia”. Powołałem ten cytat bo dobrze obrazuje moje kluczowe przesłanie.

To nie najmądrzejsi ludzie na świecie osiągają sukces. Sukces gości w domach tych, którzy rzadziej odkładają sprawy na później, którzy rzadziej korzystają z wymówek i którzy codziennie podejmują kolejne kroki w do osiągnięcia założonych celów.

Musicie pracować nad swoją dyscypliną. Może to wymagać zmiany niektórych z Waszych nawyków a na pewno będzie wymagać wyjścia poza strefę komfortu. Nie zniechęcajcie się. Kiedy stanie się dla Was oczywiste, że pewne cele nie mogą być w danym momencie osiągnięte, nie zmieniajcie celów, dostosujcie działania, aby osiągnąć cele.

Właśnie ta dyscyplina w zakresie czasu, przychodów i kosztów uwolni Wasz potencjał inwestowania. Zero inwestycji da Wam na pewno zero rezultatów. Zero inwestycji to zero mądrego zarabiania pieniędzy. To kontynuacja wymiany własnego czasu na pieniądze grając w grę, w której nie kontrolujemy żadnych zasad. Nie podejmujcie takiego ryzyka.

Jak zarabiać więcej w mądry sposób? Moja historia

W 2006 roku podjąłem decyzję, że nie chcę całe życie wymieniać czasu na pieniądze. Ta decyzja zapoczątkowała zupełnie nowy rozdział w moim życiu.

 • Zainwestowałem czas i zacząłem eksplorować tematy związane z finansami osobistymi i inwestowaniem i do dzisiaj to robię
 • Zostałem aktywnym inwestorem na rynku nieruchomości i do dzisiaj aktywnie inwestuję
 • Regularnie generuję więcej dochodu pasywnego z nieruchomości niż wynoszą wszystkie moje koszty
 • Regularnie generuję nadwyżki gotówki każdego miesiąca i zawsze je reinwestuje
 • Zbudowałem kilka niezależnych źródeł dochodów
 • Czas już nie jest motorem moich zarobków. Jest jednym ze źródeł
 • Cały czas dokładam nowe źródła dochodów i nowe sposoby inwestowania
 • Praktycznie wszystkie wolne środki inwestuję
 • Moje dochody od tamtego czasu wrosły ponad 11 razy

W konsekwencji wszystkich tych zmian spędzam swój czas tak jak lubię. Lubię ćwiczyć, czytać, spacerować. Aktywnie czas z żoną i synkiem.

Lubię też finanse osobiste i nieruchomości i lubię się tym dzielić z Wami. Lubię też rozwiązywać trudne problemy, z jakimi zgłaszają się do mnie Klienci.

Teraz razem z czytelnikami będę inwestował swój czas, aby pomóc Wam odnaleźć się w nowej rzeczywistości finansowej. Pisałem więcej o tych trendach tutaj w artykule „Magatrendy a zdrowie finansowe”.

Razem z Wami i na waszych oczach będziemy się uczyć nowych sposobów inwestowania w nieruchomości poprzez tak zwane REITy. Zapnijcie pasy 🙂

Więcej info na temat tego, co to są REITy znajdziecie tutaj.