Jak osiągnąć idealne zdrowie finansowe?

Jak osiągnąć idealne zdrowie finansowe?

Idealne zdrowie finansowe od dzisiaj nie jest tajemnicą. Przeanalizowałem zdrowie finansowe tysięcy osób w poszukiwaniu kilku kluczowych nawyków, które robią różnicę w finansach osobistych. Dzisiaj przedstawiam Wam te wyniki i zachęcam Was do dbania o zdrowie finansowe.

Odpowiedź na pytanie jak osiągnąć idealne zdrowie finansowe sprowadza się do 10 kluczowych nawyków. Nawyki te możecie zacząć kształtować już dzisiaj. Zanim wejdziemy w szczegóły nawyków warto zaznaczyć, że zdrowie finansowe to pewnego rodzaju proces i podróż. Zdrowie finansowe nie jest stałe i zawsze może ulec poprawie lub pogorszeniu.

Zaplanowanie Twojego własnego najlepszego kroku jeżeli chodzi o poprawę zdrowia finansowego wymaga zrozumienia Twojej aktualnej sytuacji finansowej. Zachęcam Cię do wykonania takiej diagnozy. Możesz zrobić to za tutaj korzystając z darmowego narzędzia.

Teraz zabiorę Cię w podróż do Twojej lepszej finansowej przyszłości. Abyś mogła łatwo nawigować w tej podróży przedstawię Ci mapę oraz kilku bohaterów i bohaterki. Może któraś z tych postaci będzie bardziej Ciebie przypominać i łatwiej będzie Ci podróżować razem ze mną.

Idealne zdrowie finansowe jest tak blisko jak praca, którą wykonałaś do tej pory

Zdrowie finansowe to jest podróż. Można ją podzielić na kilka charakterystycznych odcinków. Każdy z nich łączy się z konkretnymi wyzwaniami. Na każdym z nich ważne będą także inne działania, które pomogą Ci osiągnąć poprawę w zdrowiu finansowym i awansować do następnego etapu. Oto Twoja mapa finansowego zdrowia.

zdrowie finansowe - mapa

Na drodze do idealnego zdrowia finansowego jest pięć przystanków. Opiszę je dla Ciebie skrótowo. Bohaterów i bohaterki, którzy reprezentują każdy z etapów, możesz poznać powyżej na załączonym obrazku.

  1. FINANSOWE KŁOPOTY – w tym miejscu znajdują się osoby, których zdrowie finansowe wymaga natychmiastowej interwencji
  2. NOWE NAWYKI – na tym etapie są zazwyczaj ludzie, którzy mierzą się z niezdrowymi nawykami w zakresie wydatków
  3. STREFA KOMFORTU – tutaj najczęściej możemy spotkać ludzi, którzy potrzebują wsparcia w zakresie gromadzenia oszczędności oraz podejmowania decyzji finansowych
  4. CELE DŁUGOTERMINOWE – w tym miejscu spotkamy osoby, które potrzebują wsparcia w zakresie budowania i zabezpieczania majątku
  5. ZDROWIE IDEALNE – to ostatni przystanek. W tym miejscu znajdują się osoby, które potrzebują zaawansowanego wsparcia w zakresie zarządzana majątkiem

Na każdym z etapów potrzebna Wam będzie inna rada oraz inne działania, aby poprawić swoje zdrowie finansowe. Wrócimy do tego tematu w ostatniej sekcji tego artykułu. Teraz zapraszam Was do zapoznania się z 10 nawykami, które cechują ludzi o idealnym zdrowiu finansowym.

Idealne zdrowie finansowe – 10 kluczowych nawyków

1. Idealne zdrowie finansowe wymaga prowadzenia budżetu

Spośród osób o najlepszym zdrowiu finansowym 95% prowadzi budżet osobisty. Wszyscy zgodnie twierdzą, że budżet jest kluczowym narzędziem na drodze do osiągnięcia wolności finansowej i idealnego stanu finansów.

Z własnego doświadczenia wiem, jak ogromną różnicę robi prowadzenie budżetu. Nie robiłem tego przez pierwsze 35 lat życia i uważam to za fundamentalny błąd w finansach osobistych. Budżet to narzędzie służące do planowania. Dzięki niemu nadajecie każdej złotówce sens i znaczenie. Wydajecie pieniądze kierowani celami a nie emocjami. To ogromna różnica. Idealne zdrowie finansowe wymaga prowadzenia budżetu.

2. Nadwyżka w budżecie to klucz to pozostałych elementów zdrowia finansowego

Finanse osobiste to gra, która składa się z trzech umiejętności. Te umiejętności to zarabianie pieniędzy, gromadzenie pieniędzy oraz inwestowanie pieniędzy. Musisz opanować wszystkie trzy, aby cieszyć się zdrowiem idealnym.

O ile każda z nas potrafi zarabiać w ten czy inny sposób, to zatrzymanie chociażby części środków na koncie staje się ogromnym wyzwaniem dla większości społeczeństwa. Bez nadwyżki w budżecie osobistym, która zostanie zatrzymana a potem przeznaczona na inwestycje nie ma co marzyć o wolności.

Z własnego doświadczenia wiem, że jest pewna granica, poniżej której nie da się racjonalnie obniżać kosztów życia bez wpływu na ogólną satysfakcję. Jest granica obniżki kosztów poniżej której wydawanie mniej będzie zbyt dużym dyskomfortem. Jedyną zmienną, na którą mamy tak na prawdę wpływ są dochody. Często powtarzam Klientom, że Jedyna rzecz, która prawdziwie ogranicza to ile pieniędzy zgromadzisz i zainwestujesz to Twój dochód.

Dbanie o to, aby Twoje dochody rosły jest cechą ludzi zdrowych finansowo. To zwiększa szanse na to aby generować nadwyżkę w budżecie domowym. Idealne zdrowie finansowe tego wymaga.

3. Zdrowi finansowo ludzie nie ulegają łatwo inflacji stylu życia

Skupienie się na dochodzie nie oznacza oczywiście, że koszty można zostawić poza kontrolą. Moje badania pokazują, że nie tylko wszyscy zdrowi finansowo znają dokładnie swoje koszty stałe. Ponad tą wiedzę, wszyscy skutecznie je kontrolują i w ich budżetach koszty stałe nie zajmują więcej niż 30%. Innymi słowy idealne zdrowie finansowe wymaga od nas, aby unikać inflacji stylu życia i nie wydawać tylko dla tego, że nas na coś stać. Więcej o tym inflacji stylu życia pisałem rok temu w artykule „Inflacja stylu życia – musisz rozumieć to zjawisko„.

To bardzo trudne do osiągnięcia bo wymaga dyscypliny. Sprawdźcie to na własnym przykładzie. Zobaczcie ile wpływa rocznie na Wasze konto i ile z tego musicie wydać zawsze (na mieszkanie, jedzenie i inne podstawowe potrzeby). Jeżeli te podstawowe potrzeby sfinansujecie jedną trzecią swoich wpływów to gratulacje. Oznacza to, że macie bardzo dużo miejsca w swoich budżetach na gromadzenie środków.

4. Dyscyplina w gromadzeniu środków daje przewagę w inwestowaniu

To właśnie dyscyplina w gromadzeniu środków jest Waszą trampoliną do dalszych działań. Regularność i konsekwencja w gromadzeniu środków to sekret, który może zmienić dalsze finansowe losy Twojej rodziny. Według moich badań wszyscy ludzie z najlepszym zdrowiem finansowym odkładają regularnie ponad 25% swoich wpływów.

Z doświadczenia wiem, że łatwiej zachować dyscyplinę w gromadzeniu środków jeżeli z góry obierzemy jakiś cel lub tą czynność całkowicie zautomatyzujemy. Z punktu widzenia zdrowia finansowego nie mówię tu o celu jakim jest nowy samochód czy remont łazienki. Tutaj ważne jest gromadzenie środków z myślą o inwestowaniu. Ja dzięki temu regularnie reinwestuję istotną cześć moich wpływów. Idealne zdrowie finansowe wymaga gromadzenia środków. Bez zgromadzonych środków nie ma mowy o inwestowaniu. Zero inwestycji daje zero rezultatów.

5. Zgromadzone środki inwestowane są w aktywa

Moje badania wskazują jasno, że ludzie którzy cechują się najlepszym zdrowiem wiedzą jaka jest różnica pomiędzy aktywami i pasywami. Najprostszą definicją dla celów prywatnych jest taka, że aktywa wkładają pieniądze do Twojej kieszeni a pasywa je z niej wyciągają.

Najzdrowsi finansowo ludzie gromadzą pieniądze mając w głowie konkretne cele. Moje badania pokazują, że są to aktywa. Chętnie kupują nieruchomości, ale nie stronią także od innych form inwestowania, które dają im gotówkę każdego miesiąca. Idealne zdrowie finansowe wymaga kupowania aktywów oraz unikania pasywów.

6. Zgromadzone aktywa dają bezpieczeństwo w nieoczekiwanych sytuacjach

Gdy masz aktywa, które płacą Ci gotówkę każdego miesiąca i jednocześnie trzymasz minimalny poziom rezerw oraz kontrolujesz koszty stałe to jesteś w bardzo dobrym miejscu. Nie straszna Ci powiem utrata pracy, kryzys na rynku, kłopoty z gotówką w firmie. Nabrałaś bowiem finansowej odporności, która jest jedną z cech idealnego zdrowia finansowego.

Zgodnie z moimi badaniami wszyscy ludzie cieszący się idealnym zdrowiem finansowym mogą bez problemu przetrwać 6 miesięcy i więcej w przypadku jednej z wskazanych wyżej sytuacji kryzysowych.

Byłem kilka razy w sytuacji kryzysowej i wiem, że czas wtedy płynie inaczej. Gdy nie masz komfortu podejmowania decyzji i czas Cię naciska możesz działać mniej racjonalnie niż zazwyczaj. Nie masz też miejsca na to by poddać się obiektywnej refleksji i zaplanować mądrze kilka następnych posunięć. Zdrowie finansowe daje Cię ten komfort. Idealne zdrowie finansowe wymaga rezerw w gotówce lub aktywów, które płacą Ci gotówkę każdego miesiąca, gdy Ty nie możesz pracować.

7. Dzięki aktywom spora część kosztów pokrywana jest ze źródeł, które nie wymagają ich pracy

Zdecydowana większość ludzi, którzy cieszą się najlepszym zdrowiem finansowym twierdzi, że sporo ich kosztów stałych pokrywane jest przez wpływy z posiadanych przez nie aktywów. Innymi słowy praca w przypadku tych ludzi to głównie chęć realizacji się i zaspokojenia potrzeb ze szczytów piramidy. Praca to nie jest konieczność wymagana do opłacenia rachunków.

Z doświadczenia wiem, że gdy uda Ci się doprowadzić do tego, że nie musisz już pracować za pieniądze to moment, w którym dzieje się pewna magia. Zaczynasz zupełnie inaczej postrzegać ryzyka. Jesteś skłonna do zaangażowania się w projekty poza swoją naturalną przestrzenia, cechujesz się większą otwartością na ludzi i pomysły.

Magia tego stanu spowodowała, że piszę dla Was tutaj. Inspiruje Polaków do rozwoju umiejętności finansowych, aby mogli cieszyć się wolnością, żyć bez stresu oraz aby mogli robić rzeczy, które ich inspirują. Idealne zdrowie finansowe to wolność wyboru, wolność miejsca i czasu, to możliwość robienia tego co się chce, z kim się chce i kiedy się chce.

8. Zdrowi finansowo unikają niepotrzebnego długu

Uważni czytelnicy mojego bloga czekali zapewne na ten punkt. Nie ma zdrowia finansowego, gdy ciągniesz za sobą niepotrzebne zobowiązania. Brak rozsądku w zadłużaniu się jest przeszkodą bez pokonania której nie można realnie myśleć o idealnym zdrowiu finansowym.

Z doświadczenia wiem, że moment, kiedy praktycznie wszystkie pieniądze które zarabiasz są pochłaniane przez zobowiązania, to moment gdy potrzebna jest rewolucja w finansach. Przeszedłem taką rewolucję lata temu i dzięki temu zacząłem dbać o zdrowie finansowe. Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyjściu z długów, to przygotowałem dla Ciebie poradnik, który możesz pobrać tutaj.

9. Wszyscy zdrowi finansowo ciągle podnoszą swoje kompetencje

Jedną z najciekawszych obserwacji w ramach mojego badania jest to, że wszyscy, którzy cechują się idealnym zdrowiem finansowym nieustannie inwestują w rozwój swoich kompetencji. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Nabranie pewnego rodzaju zwinności jest umiejętnością pozwalającą odnaleźć się w każdych warunkach.

Z własnego doświadczenia wiem, że wydawanie pieniędzy na własną edukację jest jedną z najlepszych inwestycji. Zawsze chciałem to robić i ciągle to robię aż do dzisiaj. Gdy wszystko lega w gruzach i zostajesz sama, zawsze możesz liczyć na siłę i pewność siebie, którą dają Ci zdobyte umiejętności. Kryzys może zabrać Ci wszystko, ale nie zabierze Ci odwagi do działania.

10. Zdrowi finansowo chętnie inwestują w nieruchomości na wynajem

Na sam koniec i na deser nawyk, którego nie mogło zabraknąć. Nie tylko według moich badań, ale także według wszystkich dostępnych statystyk inwestowanie w nieruchomości jest jedną z preferowanych dróg zabezpieczania i pomnażania majątku. Dodatkowo moi respondenci twierdza, że kupiliby nieruchomość przeznaczoną na wynajem korzystając finansowania. Jak to zrobić bezpiecznie to już temat na inny artykuł. Napisałem taki artykuł w zeszłym roku. Zapraszam do lektury.

Jak zacząć dbać o swoje zdrowie finansowe?

Powyżej podałem Wam 10 złotych nawyków, które pielęgnowane są przez ludzi o najlepszym zdrowiu finansowym. Osiągnięcie takiego stanu to proces. Nie musicie pracować nad wszystkimi elementami jednocześnie. W drodze po idealne zdrowie finansowe ważne jest, aby rozumieć, gdzie jesteście dzisiaj, mądrze zaplanować kilka kolejnych kroków i skupić swoją uwagę właśnie na nich.

Do tego może Wam posłużyć przygotowana przeze mnie mapa zdrowia finansowego. Każda z Was ma inną sytuację i każda z Was rozpocznie pracę nad lepszym zdrowiem finansowym z innego miejsca. We wcześniejszym paragrafie pisałem o tym, co charakteryzuje osoby na poszczególnych etapach tej podróży. Poniżej możesz zapoznać się z ogólnymi wskazówkami, pasującymi do każdego z etapów.

jak zadbać o idealne zdrowie finansowe

Dbanie o zdrowie finansowe to dzisiaj nie jest kwestia wyboru a mądra i potrzebna decyzja. Twoje zdrowie finansowe w dużej mierze zależy od Ciebie. Nikt jednak nie żyje w izolacji. Na Twoje zdrowie finansowe mają też wpływ zmiany, które zachodzą w otoczeniu. Najistotniejsze ze zmian noszą nazwę megatrendów. Warto się z nimi zapoznać po to, aby zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w otoczeniu i jaki będą miały wpływ na nasze finanse osobiste. Pisałem o tym wcześniej w bardzo chętnie czytanym artykule „Megatrendy a zdrowie finansowe„.

Już dzisiaj zachęcam Was do refleksji nad zdrowiem finansowym. Możecie tą drogę rozpocząć na własną rękę. Możecie też pracować nad zdrowiem finansowym w Waszych firmach. Wielu pracodawców oferuje już programy zdrowia finansowego dla swoich pracowników. Zobaczcie, dlaczego zdrowie finansowe pracowników to priorytet wielu firm w tym kompleksowym artykule.