Finansowy sukces a budżet osobisty

Finansowy sukces a budżet osobisty

Wielu może się wydawać, że budżet osobisty i finansowy sukces nie mają nic wspólnego. Moje badania przeprowadzone na całym świecie przeczą temu na całej linii. Dzisiaj podzielę się z Wami wynikami tych badań a także wybranymi elementami mojej historii do finansowego sukcesu. Budżet osobisty był jednym głównych narzędzi, które używałem i używam do dzisiaj.

Dlaczego budżet jest ważny

Zacznijmy od tego, aby uporządkować sobie w głowie pewne fakty na temat tego, jaką rolę odgrywa budżet osobisty? Zadałem to pytanie uczestnikom mojego globalnego badania finansowego IQ. Wśród najlepszych na świecie to pytanie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Budżet osobisty według nich jest najważniejszym narzędziem na drodze do osiągnięcia finansowego sukcesu.

Budżet osobisty jest najważniejszym narzędziem na drodze do osiągnięcia sukcesu finansowego – ocenia 100% ludzi z najwyższym finansowym IQ na świecie

Źródło: Globalne Badanie finansowego IQ 2018 – 2019, Bogumilwrobel.com

Możecie zadać pytanie, dlaczego właśnie budżet jest tym najważniejszym narzędziem. Finansowy sukces kojarzy się raczej z luksusem a nie z tabelką reprezentującą budżet osobisty.

Pierwszym krokiem w każdej przemianie jest zamiana nieświadomości w świadomość. W finansach osobistych świadome działanie wymaga prowadzenia budżetu. Prowadzenie budżetu to pierwszy krok aby uzmysłowić swoje finansowe nawyki.

Po drugie, budżet osobisty wskazuje Twoim pieniądzom drogę. To właśnie on nadaje każdej złotówce cel do zrealizowania. Bez budżetu będziesz zawsze zastanawiać się na koniec miesiąca, gdzie podziały się Twoje pieniądze.

Po trzecie, budżet jest wyjątkowo dobrym narzędziem do podejmowania decyzji finansowych. Badania wskazują, że ludzie nie kierują się racjonalnymi przesłankami jeżeli chodzi o finanse osobiste. Aktywne wykorzystywanie budżetu, pomaga sprowadzić Wam decyzje finansowe na najbardziej racjonalny grunt – grunt matematyki.

Czym jest a czym nie jest budżet osobisty?

Wiele osób kojarzy budżet osobisty z mozolnym odnotowywaniem historycznych wydatków w arkuszach, aplikacjach (możliwe, ze dzieje się to także w zeszycie lub na kartce papieru). Gdyby historia miała znaczenie dla odniesienie sukcesu, to wszystkie bibliotekarki byłyby miliarderkami (zwykł mawiać Warren Buffet). W budżetowaniu nie chodzi o historię. Budżet osobisty wspiera sukces finansowy, gdy jest używany jako narzędzie do planowania. Wtedy pokazują się jego super moce.

Budżet osobisty to przede wszystkim plan rozwoju Twoich finansów – Jeżeli nie wiesz dokąd zmierzasz to na pewno tam dotrzesz. Bez budżetu osobistego utkwisz w finansowej próżni na dobrze.

Dodatkowo, warto odnotować, że są tylko dwa scenariusze rozwoju Twoich finansów.

  • Scenariusz 1 – Jesteś w obronie i przegrywasz – znakomita większość ludzi żyje w finansowej obronie. Bez oszczędności, z kredytami na głowie, trzymając się jednego źródła dochodu. Jak tylko uda się im wyjść na prostą to zaraz wracają do punktu wyjścia.

Jak to bywa w życiu, diabeł tkwi w szczegółach. Trwały sukces w finansach wymaga myślenia długoterminowego. Jak daleko planują zatem najlepsi na świecie? Przyjrzyjmy się szczegółowo wynikom badań w tym zakresie. Widzimy, że grupa ludzi z najsłabszymi finansami (pierwszy słupek po lewej stronie oznaczony jako Q1) planuje finanse w ujęciu tygodniowym, miesięcznym prawie w połowie przypadków. Na drugim końcu spektrum mamy grupę TOP 20 ludzi z najlepszymi finansami. Widzimy tutaj, że absolutna większość planuje swoje finanse w perspektywie roku lub dłuższej.

Źródło: Globalne Badanie finansowego IQ 2018 – 2019, Bogumilwrobel.com

To tylko jedna z cech budżetów, które dają Ci te magiczne moce, o których mówiłem powyżej. Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej innym ważnym charakterystykom.

Jak musi wyglądać budżet osobisty, aby pomagać nam osiągnąć finansowy sukces?

Jeden z absolutnych guru światowego zarządzania – Peter Drucker – powiedział kiedyś, że nie możesz zarządzać czymś, czego nie mierzysz. Na czym zatem polega mierzenie budżetu? Wiele osób kojarzy finansowy sukces z tym, gdy ich budżet osobisty jest największy. Kojarzą ten sukces bezpośrednio z wielkością zarobków. Nic bardziej mylnego. Ja sam sprzed 10 lat jestem tego najlepszym przykładem. Zarabiając wielokrotnie więcej niż średnia krajowa mój budżet był chory jak polskie prawo podatkowe w Nowym Ładzie. Co zatem powinniśmy mierzyć?

Źródło: Globalne Badanie finansowego IQ 2018 – 2019, Bogumilwrobel.com

Zaskakujące jest to, że niezależnie od poziomu finansowego sukcesu, wszyscy lub prawie wszyscy znają odpowiedź na to pytanie. Na powyższym wykresie widać bardzo dobrze, że we wszystkich grupach dominuje jedna odpowiedź. Ludzie rozumieją doskonale, że w finansach osobistych kluczowe są trzy wskaźniki: dług/ dochody, koszty stałe/ dochody, inwestycje/ dochody. Co na to praktyka? Jak teoria ma się do rzeczywistych nawyków? Rozbierzemy to zaraz na czynniki pierwsze.

Koszty stałe a dochody – pilnuj tego wskaźnika a będziesz generować gotówkę jak bank!

Czy wiecie, że w najlepszych bankach z każdej zarobionej złotówki tylko połowa stanowią koszty? Niektóre banki działają nawet jeszcze sprawniej. Nie bez przyczyny banki mierzą i bardzo dokładnie zarządzają tym aspektem swoich finansów. Okazuje się, że ludzie, którzy osiągnęli sukces finansowy robią tak samo. Przyjrzyjmy się, jak wygląda wskaźnik koszty stałe a dochody w moim badaniu.

Źródło: Globalne Badanie finansowego IQ 2018 – 2019, Bogumilwrobel.com

Widać tutaj bezsprzecznie, że wśród TOP 20 najlepszych wyników wszyscy ludzie mogą pochwalić się kosztami stałymi w odniesieniu do dochodu w przedziale 30% i mniej. Jeżeli nie czytaliście jeszcze artykułu „Nożyce operacyjne – to nie artykuł o szpitalach i musisz go przeczytać” to teraz najwyższy czas, aby w pełni zrozumieć, jak ważny jest ten wskaźnik dla Waszego sukcesu. Tutaj nadmienię tylko, że im niższe Wasze koszty, tym większy jest dla Waszej kieszeni efekt każdej dodatkowo zarobionej złotówki.

Gromadzenie gotówki – fundament do inwestowania

Pilnowanie kosztów stałych to niezmiernie istotny element budowania sukcesu finansowego. Musimy teraz do tego dołożyć kolejny wymiar. Fakt, ze Wasze koszty stałe są na niskim poziomie to jeszcze za mało. Dużo bardziej liczy się fakt, co robicie z pozostałą gotówką. Możecie bowiem mieć niskie koszty stałe a i tak na koniec miesiąca na Waszym koncie pojawia się zero lub minus. Niektórzy po prostu już tak mają, że nie trzyma się ich gotówka. Lubią sobie po prostu zrobić od czasu do czasu mniejszą lub większą przyjemność. To kosztuje.

Źródło: Globalne Badanie finansowego IQ 2018 – 2019, Bogumilwrobel.com

Widać natomiast jak na dłoni, że Ci którzy potrafią gromadzić gotówkę w skali 25% lub więcej miesięcznie, należą do grupy ludzi z najlepszymi wynikami finansowymi na świecie. W grupie z o najsłabszym zdrowiu finansowym ponad połowa respondentów nie gromadzi środków wcale lub robi to w minimalnym zakresie.

Zero inwestycji daje zero rezultatów

Powtarzam to jak zdarta płyta, gdzie tylko się da: zero inwestycji da Ci na pewno zero rezultatów. Wśród najlepszych na świecie w dziedzinie finansów osobistych wszyscy są inwestorami. Nie da się zbudować niezniszczalnych finansów oraz trwałego majątku samą pracą. Pieniądze muszą być pomnażane.

Jest też kolejny ważny aspekt, o którym mówią najwięksi inwestorzy na świecie. Inwestowanie oraz kupowanie aktywów pozwala nam uniezależnić się od tradycyjnej pracy. Pozwala przestać z czasem wymieniać czas na pieniądze. Warren Buffett powiedział kiedyś, że: „Dopóki nie nauczysz się zarabiać przez sen, będziesz pracować po kres swoich dni”. Zobaczmy zatem na tle mojego badania, jak udaje się inwestować i budować aktywa i jaki to ma związek z sukcesem finansowym?

Źródło: Globalne Badanie finansowego IQ 2018 – 2019, Bogumilwrobel.com

Wyniki nikogo nie powinny zaskoczyć. Po pierwsze, inwestowanie jest dużo trudniejsze niż gromadzenie środków. Widać natomiast, ze ludzie, którzy osiągnęli największy sukces finansowy zainwestowali najskuteczniej. Potrafią bowiem sfinansować 50% i więcej swoich kosztów stałych z gotówki płynącej z inwestycji. Im mniejsze kompetencje w zakresie finansów osobistych tym jest to trudniejsze.

Inwestowanie zatem to ten najgłębszy sekret. Sukces finansowy ma jednak tylko jeden początek a jest nim budżet osobisty. To on właśnie uświadamia Wam stan finansów, pozwala je aktywnie planować i jest jednym z najlepszych narzędzi do podejmowania decyzji finansowych.

Osiągnij sukces finansowy i zobacz, że budżet osobisty to nie tylko dwa słowa – INSTYTUT FINANSÓW OSOBISTYCH

Promuję odpowiedzialne inwestowanie. Zawsze rekomenduję swoim Klientom, aby najpierw poukładali i uporządkowali swój finansowy dom zanim zaczną inwestować. Finansowy sukces zaczyna się od dwóch prostych słów – budżet osobisty.

Sam przeszedłem tą drogę wielokrotnie popełniając błędy, które nauczyły mnie życiowych lekcji. Chciałbym, abyście skrócili swoją drogę i aby finansowy sukces zagościł w Waszych domach jak najszybciej. Do tego potrzebny jest między innymi budżet osobisty.

„Jak skutecznie zarządzać pieniędzmi, aby osiągnąć finansowy sukces” to program, który w tej chwili dla Was przygotowuję. Pozwoli on Wam po raz pierwszy obiektywnie spojrzeć na pieniądze i przygotować się do inwestowania.

Instytut Finansów Osobistych

Rejestracja jest darmowa. Pierwszy kurs uruchamiamy już w marcu.

Dołączając teraz otrzymasz atrakcyjne rabaty.

Taka okazja jak teraz więcej się u nas już nie powtórzy.

Jako pierwsi w Polsce będziecie mogli zobaczyć programy edukacji finansowej oparte na najlepszych na świecie metodach.

Do zobaczenia w Instytucie.