Finansowe IQ. Sprawdź swoją finansową inteligencję.

Finansowe IQ. Sprawdź dzisiaj swoją finansową inteligencję.

Finansowe IQ to miara tego, jak wykorzystujesz swoją wiedzę o finansach osobistych do podejmowania decyzji. Zbadałem finansowe IQ ponad 4000 osób na całym świecie a dzisiaj po raz pierwszy udostępniam test na finansowe IQ w języku polskim. Termin finansowe IQ zyskał na popularności dzięki jednej z książek. Mój test na finansową inteligencję to autorskie rozwiązanie bazujące na 15 latach doświadczeń.

ANIMUS bo tak nazywa się do narzędzie to ostatnie z trzech używanych przeze mnie narzędzi do oceny zdrowia finansowego. Aby w sposób wyczerpujący oraz pewny zbadać swoje finansowe zdrowie należy przyjrzeć się trzem elementom. Po pierwsze musimy obiektywnie przyjrzeć się faktom związanym z naszym zdrowiem finansowym (zobaczcie więcej o narzędziu FRUCTUS). Po drugie trzeba się bliżej przyjrzeć swoim finansowym nawykom. To nawyki bowiem kształtują nasze efekty w każdej z dziedzin życia (zobaczcie więcej o narzędziu HABITUS, które pozwoli Wam ocenić Wasze finansowe nawyki).

Dlaczego warto ocenić swoje finansowe IQ? Finansowe IQ to bardzo dobry wskaźnik tego, jak dobrze podejmujesz decyzje w sferze finansów osobistych. Decyzje finansowe mają często długotrwały wpływ nie tylko na Wasze finanse, ale także na aspekt zdrowia (pisałem o tym szerzej w jednym z ostatnich artykułów). Zatrzymaj się na chwile i spójrz na podejmowane przez siebie decyzje przez pryzmat testu na finansowe IQ.

Inspiruje Polaków do rozwoju umiejętności finansowych, aby mogli cieszyć się wolnością, żyć bez stresu oraz aby mogli robić rzeczy, które ich inspirują. Wierzę, że poprzez ten test na finansowe IQ zainspiruje Cię do utrwalenia tego, co robisz dobrze i do zmian w obszarach, którymi do dzisiaj się nie zajmowałaś.

Finansowe IQ – kluczowe wyniki mojego badania

Zanim przejdziemy dalej chciałem Wam najpierw pokazać, jak potężne są wyniki mojego badania. Chciałem podsumować krótko to, co łączy wszystkie te osoby z najwyższymi wynikami w teście na finansowe IQ. Pogrupowałem te wyniki w większe kategorie.

Podejście do zadłużania się

Wśród najwyższych wyników w teście na finansowe IQ nikt nie miał żadnych zobowiązań kredytowych. Przyczyna jest prosta. Najlepszym narzędziem do budowania swoich kompetencji w zakresie finansów osobistych jest wolna gotówka. Ta wolna gotówka jest też najlepszym wehikułem do budowania wolności finansowej. Zadłużając się pozbawiamy się najważniejszego narzędzia. Zamiast gromadzić gotówkę to przeznaczamy ją na spłatę zobowiązań.

Zadłużanie się jest nawykiem obcym dla ludzi o najwyższym finansowym IQ bo reprezentuje także coś więcej niż liczby. Zaciągając zobowiązania preferujemy nagrodę dzisiaj za każdą niemal cenę. Ta preferencja do otrzymania szybkiej nagrody dzisiaj jest jedną z oznak, że obca nam jest tak zwana opóźniona gratyfikacja. W prostych słowach, nie mamy w sobie mechanizmu, który pozwala nam konsekwentnie i cierpliwie pracować na nagrody oraz odkładać je na przyszłość.

Osoby, które mają najwyższe finansowe IQ nie zadłużają się jeszcze z jednej przyczyny. Mają całkowitą kontrolę nad finansami osobistymi. Nie ma w ich przypadku elementów zaskoczenia, kiedy nagle potrzebują pieniądze i muszą je pożyczyć. Najwyższe finansowe IQ to umiejętność, która pozwala kontrolować pieniądze i chroni nas przed tym, aby pieniądze kontrolowały nas.

Inflacja stylu życia

Żadna z osób z wysokim wynikiem w teście na finansowe IQ nie poddała się tak zwanej inflacji stylu życia. Żadna z tych osób nie pozwoliła, aby jej koszty rosły tak szybko jak dochody. Każda z tych osób mogłaby sobie pozwolić na o wiele wyższy styl życia. Wszyscy z nich jednak wiedzą, że prawdziwe życie nie ma nic wspólnego ze stylem promowanym na Instagramie. Wszyscy podjęli decyzje, aby dzisiaj żyć inaczej. W konsekwencji będą żyli tak jak niewielu może.

Osoby, które odnotowały najwyższe wyniki w teście na finansowe IQ mimo tego, że mają pieniądze, nie są zainteresowane konsumpcją w czystej formie. Osoby to znacznie rzadziej niż inne kupują przedmioty, które tracą na wartości. Sztandarowym przykładem w tej kategorii są samochody. Prawie wszystkie osoby, które mają najwyższy wynik w teście na finansowe IQ kupują samochody rzadziej niż raz na 10 lat. Gdy już kupują samochód to tylko 3% finansuje ten zakup inaczej niż za gotówkę. Chciałbym żeby ta informacja mocno w Was wybrzmiała.

W moim badaniu na próbce blisko 4000 osób zadałem pytanie, które wiąże nawyki związane z inflacją stylu życia z emocjami, jakie mają ankietowani. Wszyscy ankietowani z najwyższym finansowym IQ odpowiedzieli, że mają pełną kontrolę nad wydatkami i używają nabytych wcześniej umiejętności budżetowania, aby planować, gdzie mają iść ich pieniądze.

Początkujący pokazali inne emocje: 11% z nich utraciło całkowicie kontrolę nad wydawaniem pieniędzy i wydaje więcej niż zarabia, 30% słabo kontroluje swoje finanse i nie wie, gdzie podziewają się ich pieniądze na koniec miesiąca, 47% wie, gdzie ich pieniądze powinny się znajdować a tylko 12% faktycznie je kontroluje.

Dyscyplina

Najwyższe wyniki w finansowym IQ aż krzyczą słowo dyscyplina. Dyscyplina równa się wolność (jak napisał jeden z amerykańskich Navy Seals). Chcesz wolności finansowej to musisz w zdyscyplinowany sposób podchodzić do swoich finansów. Kluczowe obszary, gdzie wymagana jest dyscyplina to także kluczowe umiejętności związane z finansami osobistymi. Są to zarabianie pieniędzy, gromadzenie ich oraz inwestowanie.

Każda z osób z najwyższymi wynikami w teście na finansowe IQ pokazuje dyscyplinę w każdym z kluczowych obszarów zarządzania pieniędzmi. Wszystkie te osoby wychodzą z założenia, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie. W efekcie czego ciągle podnoszą swoje kwalifikacje. To z kolei prowadzi do budowania ich wartości na rynku pracy lub budowania wartości ich firm.

Naturalną konsekwencją ciągłego podnoszenia umiejętności oraz budowania wartości jest zarabianie coraz większych pieniędzy. Osoby z najwyższą inteligencją finansową rozumieją dodatkowo, że samo zarabianie bez gromadzenia tych środków na konkretne cele to błędne koło. Zaklęty krąg, który skutkuje tym, że będą pracować do końca życia (nawet na emeryturze) i to nie dlatego, że chcą tylko dlatego, że muszą.

Dzięki dyscyplinie w gromadzeniu środków osoby z najwyższymi finansowym IQ mają narzędzie do inwestowania. Mają gotówkę na zakupy aktywów. Te aktywa właśnie z czasem zarabiają dla nich coraz więcej i budują tym samym fundamenty finansowego imperium, którego nie jest w stanie zachwiać nawet największy kryzys osobisty, firmowy czy też ogólnoświatowy.

Narzędzia

Wiele osób myśli, że potrzebuje nie wiadomo jak wymyślnych narzędzi do budżetowania, aby opanować swoje finanse. Sekret nie tkwi w narzędziu, ale w tym jak go używamy. Podzielę się z Wami w tym miejscu kilkoma kluczowymi statystykami w zakresie budżetowania.

Wszyscy uczestnicy badania, którzy odnotowali najwyższe wyniki w teście na finansowe IQ twierdzą, ze budżet jest kluczowym narzędziem na drodze do finansowego sukcesu. Najlepsi wśród nich prowadzą swoje budżety w szczególny sposób. Nie patrzą na swoje finanse w krótkiej perspektywie, czyli na przykład tygodnia czy miesiąca. Najlepsi wśród nich patrzą na swoje budżety z perspektywy roku a nawet dłużej.

Drugim kluczowym narzędziem, jakiego używają osoby z najlepszymi wynikami w teście na finansowe IQ są wskaźniki. Inteligencja finansowa polega bowiem także na tym, aby być w stanie obiektywnie ocenić swoją sytuacje finansową i wykorzystać tą ocenę do podejmowania dalszych decyzji. Mistrzowie finansów nie tylko wiedzą, jakie wskaźniki w swoich finansach należy obserwować, wiedzą także, które wskaźniki wymagają poprawy oraz jak je poprawić.

Dlaczego warto zrobić test na Finansowe IQ

Jeżeli trenujesz i dobrze się odżywiasz to chcesz wiedzieć czy odnotowujesz postępy w efekcie swoich działań. W przypadku diety i ćwiczeń możesz się ważyć, mierzyć, robić zdjęcia i stosować różne inne zaawansowane metody.

Jeżeli trenujesz finanse osobiste to też masz do dyspozycji kilka narzędzi, aby ocenić swój obecny stan oraz sprawdzać postępy w pracy. Finansowe IQ to narzędzie dzięki któremu najbardziej kompleksowo ocenisz wszystkie aspekty Twojego finansowego dobrostanu.

Finansowe IQ to doświadczenie, dzięki któremu odnajdziesz wiele odpowiedzi na to, w jakim stanie są dzisiaj Twoje finanse osobiste. Narzędzie to bowiem zawiera wiele scenariuszy z życia wziętych. Każdy może się z nimi identyfikować i każdego skierują na drogę finansowej refleksji.

Finansowe IQ to wreszcie bardzo dobry wskaźnik tego, jak dobrze podejmujesz decyzje w sferze finansów osobistych.

Zatrzymaj się na chwile i spójrz na podejmowane przez siebie decyzje przez pryzmat testu na finansowe IQ.

Teraz czas, aby sprawdzić Twoje Finansowe IQ . Co mówią mistrzowie inteligencji finansowej?

Test na finansowe IQ ma około 50 pytań. Jest to jedyne takie narzędzie dostępne od dzisiaj w Polsce. Test został wykonany do tej pory przez ponad 4000 tysiące osób na świecie a od dzisiaj jest dostępny także w języku polskim.

Po wykonaniu testu możesz zapoznać się ze swoim punktowym wynikiem reprezentującym twoje Finansowe IQ. Ogólny wynik jest także opatrzony komentarzem. Dzięki temu komentarzowi będziesz wiedziała/ będziesz wiedział czy i jak dużo pracy wymagają Twoje finanse osobiste.

Test zajmuje średnio około 10 minut i jest to inwestycja, którą wszyscy wypełniający test ocenili jako doskonała. Dodatkowo, ponad 93 procent ludzi, którzy wypełnili test zadeklarowało, że są teraz zainspirowani do dalszej pracy nad finansami osobistymi i będą tą pracę kontynuować. Zobacz dodatkowo, jakie doświadczenia mają Ci, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w teście na finansowe IQ.

„Mam całkowitą kontrolę nad swoimi finansami”

Każda z osób, u której odnotowałem najwyższe wyniki w teście na finansowe IQ zadeklarowała, że ma całkowitą kontrolę nad swoimi finansami. Ma dobrze rozwinięte umiejętności budżetowania i skutecznie kieruje swoje pieniądze tam, gdzie zrobi z nich największy użytek. W przypadku osób z wynikami poniżej średniej tylko 12% zadeklarowało tak duży spokój w zakresie kontroli nad swoimi finansami osobistymi. Sprawdź jak to wygląda w Twoim przypadku.

„Dobrze zarządzam swoim ryzykiem finansowym”

Osoby, które odnotowały najwyższe wyniki w teście na finansowe IQ mają kolejną szczególną cechę. Prawie wszyscy t. j. 97% twierdzi, że bardzo dobrze rozegrało finansową stronę swojego życia. Zadeklarowali oni, że bardzo dobrze zarządzają swoim ryzykiem finansowym i udało im się zbudować aktywa, które będą płacić im gotówkę nawet, gdy oni już nie będą mogli pracować. W przypadku osób z wynikami poniżej średniej tylko 3% mogło pochwalić się takim wynikiem. Jakie ryzyka finansowe Ty dzisiaj ponosisz?

„Mam aktywa, które generują gotówkę, regularnie dodaję nowe aktywa”

Jedną z fundamentalnych cech ludzi, którzy mają wysokie finansowe IQ jest to, że bardzo dobrze rozumieją co to są aktywa a co to są pasywa. W moim teście respondenci z najwyższymi wynikami zadeklarowali, że mają aktywa, które generują gotówkę każdego miesiąca oraz regularnie dodają nowe aktywa. Taką deklarację złożyło aż 94% osób. Tutaj różnica z osobami, które odnotowały średnie wyniki w teście na finansowe IQ jest miażdżąca. Tylko 1% osób w tej grupie mogło pochwalić się takim samym wynikiem. Jak Ty podchodzisz do budowania aktywów?

„Każdego miesiąca, konsekwentnie zarabiam więcej niż wydaję”

Niech to powyższe z Was przez chwilę z Wami zostanie bo każda z osób, które może pochwalić się najwyższym wynikiem w teście na finansowe IQ zadeklarowała, że zarabia więcej niż wydaje. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że osoby z najwyższym finansowym IQ gromadzą wolne środki, aby inwestować. Wolne środki są fundamentem, są podstawą do wielkich osiągnięć w finansach osobistych. Jeżeli dużo zarabiasz i dużo wydajesz nadal bierzesz udział w wyścigu szczurów. Jeżeli zarabiasz średnio, ale mądrze gospodarujesz tym co masz, to jesteś na dobrej drodze do wolności finansowej. W przypadku osób z wynikami poniżej średniej 56% zadeklarowało, że zarabia więcej niż wydaje. Sprawdź jak to wygląda w Twoim przypadku.

„Gdybym dzisiaj straciła pracę…”

Osoby z najwyższymi wynikami w teście na finansowe IQ nie zaprzątają sobie wcale głowy scenariuszem, w którym tracą pracę lub inne aktywne źródło dochodu. Nie zabiera im to miejsca w głowie dlatego, że w takim przypadku aż 88% z nich ma nieskończenie dużo czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji. Dlaczego? Otóż mają wystarczając dużo dochodów generowanych przez zakupione wcześniej aktywa. Innymi słowy mają wystarczająco dużo pasywnych dochodów. Tutaj różnica z osobami, które odnotowały średnie wyniki w teście na finansowe IQ jest bardzo duża. Tylko 3% osób w tej grupie mogło pochwalić się takim samym wynikiem. Ile Ty mogłabyś przetrwać, gdybyś dzisiaj straciła pracę?

Co dalej, czyli jak zwiększać swoje finansowe IQ?

Twoje finansowe IQ nie jest wykute w kamieniu i możesz je rozwijać z biegiem czasu. Wszystko co jest Ci potrzebne masz na wyciągnięcie ręki. Zainteresuj się tematem zdrowia finansowego, zacznij kształtować swoje finansowe nawyki oraz trenuj właściwe decyzje finansowe każdego dnia. Każdego dnia masz do tego wiele okazji.

Zachęcam się również do skorzystania z dwóch pozostałych narzędzi, które możesz znaleźć na mojej stronie. Narzędzie do oceny stanu zdrowia finansowego FRUCTUS pozwoli Ci na szybką diagnozę tego jak mają się Twoje finanse. Drugie narzędzie HABITUS pozwoli Ci sprawdzić jak dobre są Twoje nawyki finansowe.

Całkowita transformacja w finansach osobistych to proces, który wymaga zmiany nawyków. Nie potrzebujecie więcej informacji. Potrzebujecie działania. Wykorzystajcie materiały, które udostępniam na tej stronie do małych, ale konsekwentnych zmian w swoim życiu.

Co najmniej raz w miesiącu udostępniam Wam kolejne darmowe narzędzie do pracy nad finansami osobistymi. Upewnijcie się, że jesteście na mojej liście, aby dostawać te narzędzia bezpośrednio do swojej skrzynki pocztowej.

Ci, którzy chcą pracować nad finansową transformacją w najbardziej intensywnej formie korzystają z coachingu finansowego. Więcej informacji o formule coaching finansowy możecie znaleźć tutaj.

Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku

Konfucjusz