Dyscyplina równa się wolność

dyscyplina i wolność

Dyscyplina i wolność na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Dyscyplina często kojarzy się z obowiązkiem, ograniczeniem i karą. W praktyce jednak dyscyplina prowadzi do wolności. Dzisiaj zapraszam na wycieczkę po rozważaniach o dyscyplinie, do której już lata temu zainspirował mnie książką jeden z amerykańskich Navy Seals – Jocko Willink.

Dyscyplina kiedyś była rzadkim gościem w moim życiu. W tych czasach równie rzadkim gościem była wolność. W pewnym momencie podjąłem decyzję, aby zamienić chaos na dyscyplinę i efekty przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Dyscyplina to dzisiaj magiczny składnik, którego brakuje wielu ludziom. Efektem czego popadają w najróżniejsze kłopoty. Dużą grupą kłopotów związanych z brakiem dyscypliny są problemy finansowe.

Zapraszam do rozważań o dyscyplinie i wolności. Sięgniemy do najstarszego ze znaczeń słowa dyscyplina. W łacinie dyscyplina pochodzi od słowa disciplina i oznacza instrukcję lub wiedzę.

Dyscyplina z łaciny disciplina, czyli instrukcja, wiedza

Słownik Oxford

Dyscyplina to dzisiaj cecha na wagę złota

Nie trzeba daleko szukać, aby zobaczyć, że społeczeństwo ma problem z dyscypliną. Rozejrzyjcie się wokół siebie i niemal natychmiast to dostrzeżecie. Rewolucja technologiczna przysporzyła nam niebywałych narzędzi do pracy i do rozwoju. Przyniosła ze sobą także szereg nowych wyzwań. Gdy dzisiaj niemal wszystko dostępne jest od ręki naszym mózgom coraz trudniej podejmować właściwe wybory, które zazwyczaj nie dają natychmiastowego efektu.

Natychmiastowe efekty dają za to przyjemności i my jako społeczeństwo płacimy za to coraz większą cenę. Już dzisiaj 38,9% dorosłych ludzi na świecie ma nadwagę. Szacuję się, że do 2025 z tym problemem będzie mierzyć się 42% populacji. Już za chwilę prawie połowa społeczeństwa będzie dokonywać niewłaściwych wyborów żywieniowych oraz będzie utrzymywać niezdrowy styl życia.

Brak dyscypliny widać także doskonale w obszarze finansów. Światowe statystyki zadłużenia państw, firm oraz osób prywatnych biją niespotykane rekordy. Dzisiaj znalezienie kogoś, kto nie ma zadłużenia graniczy niemal z cudem. Natychmiastowe zakupy i nagrody dzisiaj coraz mocniej finansowane są za cudze pieniądze. Nieodłącznym elementem pożyczania jest jednak to, że środki trzeba oddać. Pożyczając okradamy nas w przyszłości z dodatkowych dochodów. Pożyczając pieniądze pierwsze co tracimy to naszą wolność.

Na szczęście jest inna droga.

Dyscyplina i wolność to nierozłączna para

Dlaczego dyscyplina równa się wolność? Posłużę się dwoma przykładami, które powinny trafić do większości czytelników i czytelniczek.

Weźmy na pierwszy ogień kwestie sylwetki. Wiele osób szuka magicznych rozwiązań, złotej pigułki, nowej diety rekomendowanej przez celebrytę. Osoby te szukają nowej odsłony w swoim życiu, większej wolności w podejmowaniu wyborów w zakresie ubrań czy aktywności sportowych i społecznych. Magiczne rozwiązania oferowane przez rynek i celebrytów nie zaprowadzą Was jednak do wolności, o której marzycie. Jeżeli chcesz wyglądać i czuć się dobrze – musisz z dyscyplina podchodzić do jedzenia i treningów. Dyscyplina równa się wolność.

Nikt nie osiągnął jeszcze stanu wolności finansowej robiąc to, co robią wszyscy wokół. Z prądem płyną tylko zdechłe ryby.

Bogumił Wróbel

Spójrzmy teraz na kwestię finansów osobistych. Wiele osób marzy o wolności finansowej, czyli o stanie, gdy pieniądze pracują na nich. Marzą o stanie, w którym czują się bezpiecznie i im oraz ich rodzinie nie zagraża żadne finansowe bezpieczeństwo. To piękny stan. Wiem to, bo osiągnąłem go w wieku 40 lat. To stan, w którym masz wolność podejmowania decyzji w zakresie tego co, z kim i kiedy robisz. Ty ustalasz priorytety. Dojście do stanu wolności finansowej wymaga jednak dużych wyrzeczeń. Musicie bowiem z dyscypliną podejść do trzech głównych umiejętności związanych z pieniędzmi, które opiszę poniżej. Jest to o tyle trudne, że zepsute media oraz korporacje będą Ci co chwilę podsyłać oferty życia oraz niespotykane okazje, które będą ćwiczyć Twoją silną wolę. Nikt nie osiągnął jeszcze stanu wolności finansowej robiąc to, co robią wszyscy wokół. Jeżeli chcesz osiągać cele finansowe musisz z dyscyplina podchodzić do zarabiania, gromadzenia i inwestowania pieniędzy. Dyscyplina równa się wolność.

Dyscyplina i wolność w finansach osobistych. Trzy filary

Dyscyplina i wolność w finansach osobistych. Trzy filary.

Czym właściwie jest dyscyplina w finansach osobistych. Opanowanie jakich umiejętności zwiększa prawdopodobieństwo tego, że osiągniemy upragnioną wolność? Są trzy takie elementy. Podkreślę od razu, że te umiejętności muszą być trenowane i używane ciągle. Tylko tak możecie je rozwijać. Sama wiedza nie wystarczy. Gdyby tak było, bibliotekarki byłyby miliarderkami (Warren Buffett).

Zarabianie pieniędzy

Zdecydowana większość ludzi aktywnych zawodowo potrafi w taki lub inny sposób zarabiać pieniądze. Czym jest więc dyscyplina w tym kontekście? To bardzo proste. Zanim kupicie aktywa, które będą pracować na Was, wy musicie pracować na pieniądze. To bardzo prosta wymiana Waszego czasu na banknoty. Dyscyplina w zarabianiu pieniędzy polega na tym, aby wiedzieć ile kosztuje Wasza godzina pracy oraz non stop podnosić jej wartość.

Dyscyplina w zarabianiu pieniędzy polega na tym, aby wiedzieć ile kosztuje Wasza godzina pracy oraz non stop podnosić jej wartość.

Bogumił Wróbel

Dlaczego to jest takie ważne? Jest to ważne z co najmniej dwóch przyczyn. Po pierwsze, gdy nie zwiększacie swojej wartości i nie zarabiacie więcej to skazujecie się na to, że prędzej czy później rosnące koszty życia zjedzą całe Wasze wynagrodzenie. Po drugie, gdy nie zwiększacie swojej wartości na pewno przestajecie się rozwijać. Oznacza to, że prędzej czy później, ktoś lub coś Was zastąpi. Dodatkowo, ludzie lubią postęp i rozwój. Gdy odbieracie sobie ten element, odbieracie sobie kawałek tego, w jaki sposób jesteście zbudowani i co Was nakręca.

Gromadzenie pieniędzy

Gdy podchodzicie z dyscypliną do zarabiania pieniędzy zwiększacie swoje szanse na to, że będziecie mogli część zarobionych środków zgromadzić. Celowo użyłem sformułowania „zwiększacie swoje szanse”. Jak pokazuje praktyka: nie ma jasnego związku pomiędzy dużymi zarobkami a wolnością finansową. Wiele osób za większe zarobki kupuje więcej niepotrzebnych im rzeczy. Wiele z tych osób kupuje też długoterminowe zobowiązania w formie kredytów i leasingów. Dyscyplina w zakresie gromadzenia pieniędzy jest niezmiernie ważna. Nie ten osiągnie wolność co dużo zarabia, ale ten co mało wydaje.

Dyscyplina w zakresie gromadzenia pieniędzy jest niezmiernie ważna. Nie ten osiągnie wolność co dużo zarabia, ale ten co mało wydaje.

Bogumił Wróbel

Dlaczego gromadzenie pieniędzy jest takie ważne i dlaczego mówię o gromadzeniu a nie oszczędzaniu. Zacznijmy od tej drugiej kwestii. Chcę żeby jedna rzecz była bardzo jasna. Nikt nie osiągnie wolności finansowej dzięki oszczędzaniu. Ktoś kto zanosi swoje ciężko zarobione pieniądze do banku i trzyma je tam na lokacie albo na koncie już dzisiaj przegrał w w finansową grę. Gromadzenie tym różni się od oszczędzania, że jest to tymczasowa forma przechowywania środków z zamiarem ich zainwestowania w odpowiednie aktywa. I tutaj docieramy do drugiego punktu. Gromadzenie środków potrzebne jest do tego, aby je potem inwestować. Nie ma inwestycji bez wkładu własnego. Nie ma także gromadzenia środków bez dyscypliny w zakupach.

Inwestowanie pieniędzy

Ostatni i najważniejszy element finansowych umiejętności to inwestowanie. Żebyście mieli szanse inwestować musicie najpierw trenować do bólu pierwsze dwie czyli zarabianie i gromadzenie. Fantazjowanie o inwestowaniu to nie inwestowanie. Inwestowanie wymaga waszego zaangażowania a zaangażujecie się prawdziwie tylko wtedy, gdy położycie na stole swój czas i pieniądze.

Zacznijmy od inwestowania czasu. Zero inwestycji daje zerowe rezultaty. Jak chcecie zostać inwestorami na rynku nieruchomości, gdy znacie tylko kilka nagłówków gazet oraz to co powiedzieli Wam sąsiedzi przy grillu? A gdzie znajomość cyklu rynku nieruchomości, podstawowych zasad popytu i podaży, szans i zagrożeń związanych z finansowaniem nieruchomości, podatków, praw i obowiązków najemców w świetle panujących regulacji itd., itd. To samo dotyczy każdej innej klasy aktywów, potrzebna jest dyscyplina w podnoszeniu swojej wiedzy. W innym wypadku pozostaje Wam tylko zdać się na kierunki wyznaczone przez banki, deweloperów, media itd. Wiemy, że to nie są zawsze najlepsze kierunki.

Dyscyplina i wolność spotykają się ostatecznie, gdy zainwestowany czas i pieniądze krok po kroku zaczynają pracować na Ciebie. Każdego roku, dzięki wytrwałości w zarabianiu, gromadzeniu i inwestowaniu coraz mniej polegasz na pensji a coraz więcej Twoich kosztów pokrywają inwestycje.

Moja dyscyplina i wolność finansowa

Ja swoją drogę do wolności finansowej zacząłem mając 22 lata. W wieku 40 lat wszystkie moje koszty były już pokrywane przez dochody z nieruchomości. Nie przestałem być aktywny zawodowo. Właśnie w wieku 40 lat uruchomiłem ten blog i zająłem się na poważnie rozwojem innych ludzi w zakresie kompetencji finansowych.

Zachęcam Was do przeczytania mojego pierwszego wpisu na blogu. Artykuł „Wolność finansowa dla każdego” to podsumowanie tych osiemnastu lat pracy nad wolnością finansową. Podzieliłem swoją podróż na etapy. Każdy z Was może łatwo zorientować się, na którym etapie jest dzisiaj i co trzeba zrobić, aby przejść dalej.

Już dzisiaj dołączcie do Instytutu Finansów Osobistych i nadajcie swoim finansom kierunek wolność.

Bogumił Wróbel
Instytut Finansów Osobistych

Dołączając teraz otrzymasz atrakcyjne rabaty.

Taka okazja jak teraz więcej się u nas już nie powtórzy.

Jako pierwsi w Polsce będziecie mogli zobaczyć programy edukacji finansowej oparte na najlepszych na świecie metodach.

Do zobaczenia w Instytucie.

2 thoughts on “Dyscyplina równa się wolność

  1. „Dyscyplina w zakresie gromadzenia pieniędzy jest niezmiernie ważna. Nie ten osiągnie wolność co dużo zarabia, ale ten co mało wydaje. ” trafine zatopione:) A tak na poważnie nie jest ważne tak oszczędzanie, jak umiejętność zwiekszania przychodu przy jednoczesnym cięciu kosztów stałych.

Comments are closed.