Dlaczego powinnaś rozumieć dane? Biuletyn commodum#005

Dlaczego powinnaś rozumieć dane?

Wszyscy powinni rozumieć dane bo to nowy olej czyli siła napędowa toczącej się rewolucji technologicznej. Ilość danych przetwarzanych przez światową gospodarkę eksplodowała. W ciągu ostatnich kilku lat wyprodukowaliśmy więcej danych niż w całej historii ludzkiej rasy.

Dane, ich składowanie, analiza oraz wykorzystywanie do prowadzenia biznesu to także jeden z wykładniczych megatrendów, który będzie miał wpływ na nasze finanse osobiste. Pisałem o tym wcześniej w artykule Megatrendy a zdrowie finansowe i zachęcam Was do tej lektury.

Co to znaczy rozumieć dane?

Zanim olej staje się produktem, którego używamy codziennie tankując samochody, przechodzi skomplikowany proces. Podobnie jest z danymi. W przypadku danych ten proces to nic innego jak znajomość danych. Według popularnej definicji znajomość danych to umiejętność czytania, rozumienia, tworzenia i komunikowania danych.

Jesteśmy otoczeni przez dane i zintegrowani z nimi. Pytanie czy potrafimy to wykorzystać czy też te wszechobecne dane powodują u nas frustrację i stres? Wiele firm oraz organizacji pozarządowych zajęło się już tematem porządkowania kompetencji i umiejętności pomagającymi zrozumieć dane. Mi przypadła praca projektu Learn2Analyze. Poniżej możecie zapoznać się z wypracowaną przez nich mapą do tego, jak zrozumieć dane.

Mapa jak zrozumieć dane. Źródło: Learn2Analyze

Dane to wyzwanie dla pracowników

Według jednego z ostatnich badań Accenture oraz firmy Qlik „The Human Impact of Data Literacy” blisko trzy czwarte pracowników (74%) czuje się przytłoczonych lub nieszczęśliwych, gdy muszą pracować z danymi. Wpływa to negatywnie na ich produktywność. Nieco więcej niż jedna trzecia pracowników (36%) albo odwleka zadania związane z danymi albo całkowicie ich unika. To stanowi istotne wyzwanie dla firm. Pracownicy muszą rozumieć dane, aby firmy mogły myśleć o przyszłości, która bazuje na ich przetwarzaniu oraz wykorzystywaniu.

Tylko 25% pracowników potrafi zrozumieć dane w sposób wystarczający, aby realizować swoją aktualną rolę

Źródło „The human impact of data literacy”

To samo badanie wskazuje jasno, że wykładniczy wzrost w wykorzystaniu danych wyprzedził zdecydowanie umiejętności oraz pewność siebie pracowników, których potrzebują do skutecznej pracy z danymi. Tylko 25% pracowników potrafi zrozumieć dane w sposób wystarczający, aby realizować swoją aktualną rolę.

Dlaczego powinnaś rozumieć dane?

Jest wiele powodów, dla których powinnaś rozumieć dane. Dla mnie kluczowy jest jeden. Opanowanie umiejętności związanych z danymi uczy logiki oraz podejmowania decyzji.

W przypadku mojej działalności czyli finansów osobistych, nieruchomości oraz inwestowania, rozumieć dane to jedna z kluczowych kompetencji. Pozwala ona nałożyć na wszystko, co się dzieje dookoła „filtr bzdur” i pomaga w podejmowaniu decyzji.

Zbyt wiele inwestorek i inwestorów podejmuje dzisiaj decyzje na podstawie wiadomości, wpisów na blogach, informacji na Twitterze etc. Jeżeli nie chcesz uczestniczyć w owczym pędzie inwestorów indywidualnych naucz się rozumieć dane i zastosuj je decyzji finansowych.

Warto jeszcze wspomnieć, że ten kto nauczy się rozumieć dane będzie miał dzisiaj i jutro istotną przewagę nie tylko na rynku pracy, ale także w prowadzeniu biznesu. Warto zainwestować w siebie w tym zakresie. Ta inwestycja na pewno się Wam zwróci.

Więcej materiałów, aby zrozumieć dane

Ten artykuł jest częścią serii, w której rekomenduję narzędzia, metody oraz koncepcje warte Twojej uwagi. Seria nazywa się Commodum (z łaciny: korzyść, zysk, przewaga, szansa, nagroda). W serii tej znajdziecie szereg inspiracji do pracy, prowadzenia firmy czy innych zmian w obszarze życia prywatnego.

Dziękuję, że odwiedziliście Commodum #005 Dlaczego powinnaś rozumieć dane?

Polecam Wam także poniższe video od jednego ze światowych ekspertów w zakresie umiejętności związanych z danymi. https://www.youtube.com/watch?v=8ovyQZ_Z8Xs

Badanie Accenture oraz Qlik, które wspominałem możecie przeczytać w całości tutaj.

Więcej o projekcie Learn2Analyze możecie znaleźć tutaj.