Coaching finansowy – nowe rezultaty w wymagają nowego podejścia

Co to jest coaching finansowy?

Osiągnij mistrzostwo w finansach osobistych dzięki indywidualnej pracy z doświadczonym trenerem w formule coaching finansowy.

Wiedza z zakresu finansów osobistych jest istotnym elementem na drodze do mistrzostwa w tej dziedzinie. Ważniejszym elementem są jednak nasze zachowania oraz nawyki. Wielu z nas potrafi i chce samodzielnie wypracować właściwe nawyki, aby osiągnąć trwałą przemianę. Wielu z nas korzysta w tej dziedzinie z profesjonalnego wsparcia osobistego coacha. W pracy z Klientami stawiam na przejrzystość oraz szczerość. Nasza przygoda zawsze zaczyna się, oprócz ustalenia celów, obiektywną oceną zdrowia finansowego każdego Klienta.

Coaching finansowy jest właśnie jedną z najskuteczniejszych metod pracy nad finansami osobistymi. Wynika to z jego konstrukcji. “Coaching finansowy jest to bowiem proces polegający na ustaleniu celów, przygotowaniu planu działania, monitorowaniu tego planu i w konsekwencji formowaniu pozytywnych nawyków finansowych. W tym tkwi siła coachingu. Zmiana nawyków daje trwałe rezultaty długoterminowe.

Decydując się na coaching finansowy ze mną będziecie mieli okazję pracować nie tylko nad formowaniem pozytywnych nawyków finansowych, ale także nad eliminowaniem tych złych. Każda z Was ma zapewne świadomość, że pozbycie się złego nawyku jest o wiele trudniejsze niż zbudowanie czegoś pozytywnego. Domyślacie się zapewne także, że Wasze korzyści z wyeliminowania negatywnych nawyków będą wielokrotnie większe niż te ze zbudowania tych pozytywnych. Praca nad jednymi i drugimi nawykami ma służyć jednemu celowi, abyście każdego roku, każdego kwartału i każdego miesiąca były lepsze od samych siebie. Postęp bowiem to to co ludzi w głębi duszy motywuje najbardziej.

Korzyści płynące z indywidualnej pracy w formule coaching finansowy

Moi Klienci mierzą się codziennie z całym spektrum finansowych wyzwań. Przez całe życie towarzyszą im mniejsze lub większe decyzje finansowe. Można podejmować je samemu lub iść za głosem pracowników instytucji finansowych. Można też zainwestować we własne umiejętności i realizować finansowe cele przy przy wsparciu obiektywnych profesjonalistów. Moja praktyka a także badania naukowe mają jasną konkluzję. Ci, którzy skorzystali z usług finansowego coacha chociaż raz w życiu postawili istotny krok na drodze do budowy swoich umiejętności finansowych. Te osoby odniosły także szereg innych korzyści w zakresie finansowego zdrowia. To jakie finalnie odniesiesz korzyści, zależy w dużej mierze od Twoich własnych celów oraz zaangażowania i konsekwencji w działaniu. Decydując się na coaching finansowy i pracę ze mną możesz spodziewać się jednej lub więcej z korzyści, które opisałem poniżej.

Skuteczne stworzenie zdrowych nawyków finansowych oraz wyeliminowanie złych

Sukces w finansach osobistych jest produktem Twoich codziennych nawyków a nie jednorazowej transformacji. Coaching finansowy pomoże Ci stworzyć te nawyki podobnie jak trener personalny ustawi Twoje nawyki żywieniowe i ruchowe. Praca ze mną na poziomie nawyków jest o tyle istotna, że pozwala Ci skupić się na trwałej przemianie i systemie pracy. Zapomnij na chwile o celach i skup się na nawykach.

Będziemy wspólnie pracować nad dobrymi i złymi nawykami finansowymi. Moje zewnętrze spojrzenie pozwoli Ci uświadomić sobie, jak Twoje codzienne działania wpływają pozytywnie lub negatywnie na Twój finansowy sukces. Największą korzyścią tutaj jest moje spojrzenie na Twój system działania. Sama nie jesteś w stanie poddać się na jego temat refleksji dlatego, że nawyki to coś co w większości przypadków dzieje się automatycznie. Sama nawet nie jesteś w stanie tego odnotować, a co dopiero zmienić.

Szwajcarski psycholog Carl Jung powiedział kiedyś “Do momentu, gdy nie zmienisz nieświadomości na świadomość będzie ona kierowała Twoim życiem i decydowała o Twoim losie”. Wspólnie popracujemy nad uświadomieniem sobie Twoich nawyków. Finansowy coaching ze mną dzięki tej analizie zbuduje dla Ciebie solidne podstawy do trwałej zmiany.

Zbudowanie trwałego fundamentu wiedzy finansowej

Sukces w finansach osobistych to w znakomitej przewadze nawyki a niewielkiej części finansowa wiedza. Element wiedzy jest jednak nieodzowny na drodze do zdrowych finansów. Nie mówimy tu o byle jakiej wiedzy, serwowanej Ci przez media. Mówimy o prawdziwych, skutecznych i najważniejszych elementach Twojego finansowego równania. Jeżeli dzisiaj twierdzisz, że masz wiedzę na temat finansów osobistych a nie masz wyników to są tylko dwie odpowiedzi. Albo masz niewłaściwą wiedzę, albo nie stosujesz jej w praktyce.

Właściwa wiedza z zakresu finansów pomaga na samodzielne, skuteczne podejmowanie decyzji. W taką wiedzę wyposaży Cię coaching finansowy w moim wydaniu. W zależności od Twoich celów będziemy skupiać się mocniej na konkretnych aspektach wiedzy finansowej. Niezależnie od Twojego celu wyposażę Cię w niezbędny zestaw informacji, który pozwoli Ci bezpiecznie podejmować decyzje finansowe i nie narażać własnego zdrowia finansowego oraz stabilności i bezpieczeństwa Twojej rodziny.

Wiele decyzji finansowych podejmowanych dzisiaj ma długoterminowe konsekwencje. Te konsekwencje mogą mieć zarówno pozytywny jak i negatywny charakter. Coaching finansowy da Ci argumenty, aby szybko uciąć błędy oraz konsekwentnie podejmować dobre decyzje i utrwalać pozytywne nawyki.

Trwała poprawa zdrowia finansowego oraz idące za tym obniżenie stresu

Znajdziecie u mnie na stronie wielokrotne odniesienia do badań, które mówią, że zły stan finansów (a szczególnie zadłużenie) mają negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Zły stan finansów jest istotnym czynnikiem stresogennym, który powoduje różnego rodzaju nerwice, zaburzenia snu, uzależnienia a także cięższe choroby psychiczne.

Coaching finansowy ze mną zawsze będzie stał w pierwszej kolejności na straży Twojego zdrowia finansowego. Jeżeli wyznaczysz sobie finansowe cele, które są niebezpieczne dla Twojego finansowego zdrowia to powiem Ci o tym wprost. Zdrowe finanse charakteryzują się konkretnymi cechami. Mistrzostwo w finansach to uporządkowany proces.

Nie możesz osiągnąć idealnego zdrowia i sprawności psychicznej mając nadwagę, nie dbając o pożywienie i aktywność fizyczną. Podobnie w finansach osobistych. Wolność finansowa i zdrowie finansowe to realny do osiągnięcia efekt dla tych, którzy karmią umysł właściwą wiedzą, ćwiczą właściwe nawyki i eliminują zbędny balast w postaci zadłużenia. Te fundamenty zdrowia finansowego otworzą Was na morze opcji związanych z bezpiecznym inwestowaniem.

Typowe problemy, które Klienci rozwiązują w formule coaching finansowy

Coaching finansowy ze mną umożliwia Ci pracę nad każdym z finansowych celów. Klienci w większości przypadków realizują zadania związane z jedną z trzech poniżej wymienionych kategorii.

Trwałe zwiększenie poziomu oszczędności oraz bezpieczeństwa finansowego

Regularne generowanie nadwyżek finansowych jest jedną z oznak zdrowia finansowego, do którego zachęcam wszystkich moich Klientów. Posiadanie oszczędności stanowi także istotny element na drodze do tworzenia funduszy rezerwowych. Takie fundusze pozwalają w dowolnym momencie sfinansować nieprzewidziane wydatki. Mają one też kluczowe znaczenie, jako Wasza tarcza ochronna przed popadaniem w niepotrzebne długi.

Wielu Klientów pracuje ze mną nad zadaniem stałego zwiększenia poziomu oszczędności. W przypadku takiego zadania uwagę Klienta koncentruję jednocześnie na kwestii zarobków i wydatków. Atakując jednocześnie oba elementy finansowego równania jesteśmy w stanie skutecznie i szybko zacząć generować największe możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie zasoby gotówki.

Trwałe zwiększenie poziomu oszczędności wymaga także dokładnej analizy tego, co dla Klientów generuje pieniądze oraz to, co wyciąga Klientom pieniądze z kieszeni. Poziom oszczędności wreszcie jest wypadkową nawyków finansowych Klienta, które analizujemy w ramach większości prowadzonych rozmów z Klientami.

Szybkie rozwiązanie problemu zadłużenia

Coraz więcej Klientów zgłasza się do mnie z problemem zadłużenia. Długi zakradają się do portfeli konsumentów powoli, ale gdy już to zrobią to mają w zwyczaju zagościć z nami na dobre. Kto raz wszedł w spiralę zadłużenia prawie nigdy nie wychodzi z niej sam bez zewnętrznej pomocy. Długi mają bowiem destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Tym samym osoby zadłużone są słabsze w realizowaniu tak trudnych i wymagających zadań jak eliminacja długu. Tutaj potrzebne jest fachowe wsparcie.

Używam autorskiego sposobu walki z długami. Osobista dźwignia to metoda, którą wypracowałem w trakcie rozmów nad finansami osobistymi z moimi Klientami. Osobista dźwignia pochodzi od znaczenia słów osobisty (czyli wykonany przez daną osobę) oraz dźwignia (przewaga w osiągnięciu celu). Zastosowanie osobistej dźwigni ma na celu, najszybsze jak to możliwe zaatakowanie przyczyn oraz usunięcie efektów problemu zadłużenia danej osoby. Więcej na temat tej metody możecie przeczytać w jednym z moich artykułów.

Bezpieczne, długoterminowe inwestowanie w oparciu o nieruchomości

Klienci, których zdrowie finansowe jest pod kontrolą oraz pozbyli się zadłużenia pracują ze mną praktycznie wyłącznie nad długoterminowymi planami inwestowania. Coaching finansowy w tej materii skupia się na budowie własnej infrastruktury finansowej dla zabezpieczenia emerytalnego. Moja specjalizacja to inwestowanie w nieruchomości. Dla Klientów zainteresowanych tym tematem dobieram najlepszą dla nich ścieżkę inwestora oraz kategorię produktów najlepiej pasujące do ich potrzeb. Klienci sami wybierają produkty na rynku. Ja wspólnie z nimi oceniam ich ryzyko. Wskazuję też Klientom praktyczne aspekty posiadania i zarządzania nieruchomościami. To pozwala Klientom obiektywnie zbilansować koszty i korzyści każdego z rozwiązań. Nie sprzedaję Klientom żadnych produktów, aby w pełni zachować bezstronność relacji i obiektywizm w działaniu.

Coaching finansowy krok po kroku

Decydując się na coaching finansowy rozpoczynasz proces zmiany, w efekcie którego rozwiniesz umiejętności wpływające na Twoje bezpieczeństwo finansowe. Nauczysz się skutecznie kontrolować swoje finanse oraz realizować nawet najbardziej ambitne cele.

Każdy coaching finansowy jest skrojony na miarę i odpowiada potrzebom rozwojowym konkretnego Klienta. Każdy coaching finansowy jest uporządkowanym procesem, na który składa się sześć kroków. Zazwyczaj Klienci korzystają z czterech lub pięciu sesji a potem pracują samodzielnie. W przypadku bardziej złożonych problemów lub bardziej ambitnych celów pracuję z Klientami przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Jedną z kluczowych korzyści coachingu finansowego jest zbudowanie zdrowych nawyków oraz wyeliminowanie złych nawyków w zakresie finansów osobistych. Te dwa procesy różnią się znacznie od siebie. Świetnie ujął to jeden ze światowych autorytetów w zakresie formowania nawyków. Pozbycie się złego nawyku to jak wyrywanie dębu z korzeniami. Zainstalowanie dobrego, to jak podlewanie delikatnego kwiatka. Pozbycie się złego nawyku ma też dodatkowy aspekt.

Nawyki to działania, które wykonujemy automatycznie. Samodzielnie jest nam niezwykle trudno spojrzeć na siebie i obiektywnie powiedzieć, jakie mamy nawyki. Zanim dokonacie transformacji trzeba je uwidocznić, szczególnie jeżeli chodzi o złe nawyki. Świetnie ujął to Carl Jung: “Twoje nieświadome zachowania będą kierować Twoim życiem i decydować o Twoim losie dopóki uświadomisz sobie to, co robisz nieświadomie”

Coaching finansowy Krok 1 – określenie potrzeb

Na początku wspólnej drogi spotykamy się, aby porozmawiać o Twoich potrzebach oraz celach. To jest okazja do poznania się oraz podjęcia decyzji na temat dalszej współpracy. Coaching finansowy krok pierwszy to darmowe spotkanie, które trwa około 2 godzin.

Każde spotkanie jest poprzedzone szczegółową analizą potrzeb. Na tym etapie korzystasz ze specjalnie przygotowanego przeze mnie narzędzia. Narzędzie to pozwoli mnie i Tobie lepiej zrozumieć nie tylko Twoje finanse, ale także dobre i złe nawyki, które jak lustrzane odbicie widać w tych finansach.

Dzięki niemu będziemy mogli w uporządkowany sposób podejść do ustalenia Twoich najważniejszych potrzeb rozwojowych w zakresie finansów osobistych. Będziemy też mogli podjąć decyzję czy coaching finansowy to metoda dla Ciebie i czy jesteś gotowa do tego wyzwania już dzisiaj.

Coaching finansowy Krok 2 – ustalenie konkretnych celów

Gdy zdecydujesz się na coaching finansowy spotykamy na się, aby doprecyzować Twoje potrzeby rozwojowe oraz przekuć je na konkretne cele.

Coaching finansowy pozwala na dopasowanie celów oraz planu ich realizacji idealnie do Twoich potrzeb. Ty ustalasz tempo osiągania celu, jego poziom oraz trudność. Ja mam za zadanie wspierać Cię w jego realizacji.

Dla ustalenia konkretnych celów odniesiemy się do analiz wykonanych na samym początku. Skuteczna realizacja Twoich zamiarów będzie wymagała zmiany. Nie możesz oczekiwać nowych rezultatów bez zmiany nawyków. Zastanowimy się wspólnie, które z Twoich bieżących nawyków wspierają realizację Twojego celu, a które stoją mu na przeszkodzie.

Skorzystamy tutaj ze świetnego narzędzia, dzięki któremu dokładnie opiszemy i przeanalizujemy Twoje codzienne nawyki. Wspólnie ocenimy, które z czynności wykonywanych przez Ciebie codziennie, przybliżają Cię do celu, a dzięki którym dryfujesz w zupełnie niepożądanym przez siebie kierunku.

Drugim elementem ustalania celów będzie analiza Twojej Inteligencji Finansowej. Twoje finansowe IQ zostanie ocenione na podstawie narzędzie przetestowanego na ponad 4000 osób na całym świecie. Dzięki ocenie Twojego finansowego IQ zrozumiemy, które fundamenty wiedzy finansowej musimy zbudować od nowa, które umocnić, a które elementy Twojej finansowej wiedzy muszą zostać zburzone.

Coaching finansowy Krok 3 – opracowanie szczegółowego planu coachingu oraz miar sukcesu

W następnej kolejności będziemy układać wspólny plan pracy oraz określimy sobie, skąd będziemy wiedzieć, że osiągnęliśmy sukces. Mamy teraz do tego świetne możliwości, jako że dokładnie przeanalizowaliśmy Twoje zdrowie finansowe, Twoje finansowe nawyki oraz finansowe IQ. Wśród wszystkich tych analiz wybierzemy sobie te elementy, które będą miarą naszych postępów.

Wiedząc już bardzo precyzyjnie, co chcemy osiągnąć teraz skupimy się nad tym, jak to osiągniemy. W zdecydowanej większości odpowiedź na pytanie “jak” znajduje się w Twoich nowych nawykach finansowych. Zaplanujemy precyzyjnie, które nawyki musza odejść z Twojego życia, a które muszą się pojawić.

Zastosujemy do tego narzędzie oparte o kilkadziesiąt lat pracy naukowej w zakresie formowania nawyków. Narzędzie pozwala konsekwentnie budować pozytywne nawyki. Narzędzie to wspiera Was także w eliminowaniu złych nawyków. Ta metoda dzięki skupieniu na przyczynach pozwala osiągać Ci trwałą transformację w obszarze finansów osobistych.

Coaching finansowy Krok 4 – realizacja zadań

Kroki trzeci, czwarty i piąty są co powtarzane w ustalonym cyklu. Oto jak działa ten cykl. Zaplanowane działania są przez Ciebie realizowane i dyskutowane w ramach naszych kolejnych spotkań. Wspieram Cię w wykonaniu planów, służę wsparciem w elementach, które sprawiają Ci najwięcej problemów. Sprawdzam czy realizujesz zadania zgodnie z wyznaczonym planem. Monitoruję Twoje postępy w eliminowaniu złych nawyków oraz budowaniu nowych. Nie rzadziej niż raz na miesiąc przygotowujemy się do przeglądu efektów Twoich działań.

Coaching finansowy Krok 5 – przegląd efektów

W ramach przeglądu efektów Twoich działań wykorzystujemy wybrane narzędzia, które służyły nam na początku do określenia Twoich potrzeb i celów. Wracamy do miar, które obraliśmy za nasze wyznaczniki sukcesu i sprawdzamy miesiąc po miesiącu jak Twoja praca wpływa na osiąganie celów.

W przeglądach wykorzystujemy metodę, której używam od 20 lat w pracy doradczej. Metoda ta związana jest z modelem Edwarda Deminga, który jest ojcem nowoczesnej kontroli jakości. W pracy z Wami zależy mi na tym, żeby coaching finansowy przyniósł Wam oczekiwaną wartość. Aby to osiągnąć, niezbędne jest stałe monitorowanie postępów i korekta kursu tak szybko jak to możliwe tam gdzie jest to niezbędne.

Nie ma kluczy do sukcesu, są tylko odpowiednie narzędzia

Coaching finansowy ze mną to dobrze przemyślane i sprawdzone metody do skutecznej pracy nad finansami osobistymi. Każde z narzędzi, którego używam samo w sobie niesie ogromną wartość dla Was w kontekście samopoznania. Wszystkie narzędzia w sumie dają kompletny obraz Twojego finansowego zdrowia, finansowych nawyków oraz finansowego IQ. Cały model współpracy oparty o te narzędzia układa się w moją autorską piramidę, która prowadzi nas od diagnozy przez potrzeby i cele do działań o ostatecznych efektów, które sobie zaplanowaliście.

Diagnoza zdrowia finansowego – FRUCTUS

Coaching finansowy w każdym przypadku zaczyna się od diagnozy zdrowia finansowego. FRUCTUS bo tak nazywa się to narzędzie, może Wam przywodzić na myśl wiele skojarzeń. Na pewno jednym z pierwszych będą owoce. To skojarzenie idzie w dobrym kierunku w myśl biblijnego cytatu: “po owocach ich poznacie”. FRUCTUS to narzędzie do kompleksowej oceny Twoich finansów przez pryzmat Twoich wyników czyli liczb.

Jak to działa?

Najpierw wypełniasz specjalną ankietę, w ramach której odpowiesz na ogólne pytania z zakresu zdrowia finansowego. Będziesz musiała się zastanowić nad obszarami takim jak Twoje dochody, wydatki, stałe zobowiązania. Ankieta zawiera w sobie także kilka pytań na temat Twojej ogólnej kondycji, czyli jakie uczucie niesie z sobą na dzisiaj Twoje zdrowie finansowy. Ankieta jest takim miękkim elementem, który wprowadzi nas z temat Twojego zdrowia finansowego.

Drugim elementem diagnozy jest spojrzenie na Twój budżet, Twoją rolą będzie podanie liczb. Nie martw się, nie będziemy na tym etapie zastanawiać się nad pojedynczymi wydatkami. Na razie będą nas interesować ogólne liczby oraz idące za nimi kluczowe wskaźniki. Gdy podasz mi te liczby, spojrzę na Twoje finansowe zdrowie jak lekarz na zdjęcie rentgenowskie.

Jakie są korzyści dla Ciebie?

Pamiętajmy, że diagnoza zdrowia finansowego nic Cię nie kosztuje, jeżeli decydujesz się na darmową konsultację z wykorzystaniem metody coaching finansowy. Nic zatem nie tracisz. Nawet jeżeli nie zdecydujesz się na dalszą pracę ze mną, będziesz miała okazję spojrzeć obiektywnie na swoje finansowe zdrowie. Ta refleksja z moim udziałem może Cię zainspirować do pracy w innej formule lub w innym czasie. Tak czy inaczej będziesz bogatsza o nową wiedzę. To jak z niej skorzystasz, zależy już tylko od Ciebie.

Analiza nawyków finansowych – HABITUS

Kolejne narzędzia są dostępne tylko dla tych, którzy zdecydują się zaangażować w coaching finansowy. Wykorzystanie każdego kolejnego narzędzia wzbogaca obraz Twoich finansów osobistych i sprawia, że dalsza praca będzie coraz bardziej skuteczna. Diagnoza zdrowia finansowego, którą wykonaliśmy krok wcześniej daje nam dobry, aczkolwiek ogólny obraz. Jest jednak na tyle ważna, że często wskazuje obszary, które warto zgłębić w ramach dalszej analizy.

Jak to działa?

Tym kolejnym narzędziem jest analiza nawyków finansowych. HABITUS, bo tak nazywa się to narzędzie pozwoli nam wytłumaczyć przez pryzmat Twoich nawyków pewne aspekty Twoich finansów. Będziemy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie: “dlaczego moje finanse wyglądają tak jak wyglądają”. Co ważniejsze, będziemy także w stanie podzielić Twoje codzienne nawyki na te, które wpływają pozytywnie na Twoje finanse oraz te, które mają na nie charakter destrukcyjny.

Jakie są korzyści dla Ciebie?

Analiza nawyków finansowych to ćwiczenie, którego nie jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Nawyki bowiem, to w dużej mierze działania, które wykonujemy podświadomie oraz automatycznie. Tylko spojrzenie z boku jest w stanie rzucić światło na rzeczy, które robisz codziennie nawet nie zwracając na nie uwagi. To zewnętrzne spojrzenie na nawyki finansowe będzie jedną z najważniejszych rzeczy, w jakie możesz zainwestować w ramach swojej edukacji. Nawyki bowiem determinują to, gdzie będziesz za pół roku, za rok i dalej. Złe nawyki krok po kroku sprowadzą Cię do finansowego parteru. Dobre nawyki będą się przyciągać i zwielokrotnią Twoje szanse na osiągnięcie wolności finansowej.

Test finansowego IQ – ANIMUS

Trzecim z kluczowych narzędzi, z którego skorzystamy realizując coaching finansowy jest test finansowego IQ. Do tej pory dowiedzieliśmy się już, jak wyglądają Twoje liczby oraz jakie masz nawyki finansowe. Teraz przyszła pora na ostatni element czyli Twoja wiedza finansowa. Dokładniej rzecz biorąc, jak stosujesz swoją wiedzę finansową do podejmowania decyzji. Zbadamy tutaj Twoje finansowe IQ.

Jak to działa?

Finansowe IQ ocenimy na podstawie narzędzia przetestowanego na ponad 4000 osób na całym świecie. Dzięki ocenie Twojego finansowego IQ zrozumiemy, które fundamenty wiedzy finansowej musimy zbudować od nowa, które umocnić, a które elementy Twojej finansowej wiedzy muszą zostać zburzone. Będziesz miała do wypełnienia test składający się z kilkudziesięciu pytań, który pozwoli ocenić mi, jaką decyzję podejmiesz w danym scenariuszu. To pozwoli zbadać Twoją wiedzę oraz jej zastosowanie w danym przypadku.

Jakie są korzyści dla Ciebie?

Finansowe IQ to na koniec pewna liczba oraz wynik. Dla osób pracujących ze mną w formule coaching finansowy to coś znacznie więcej. Przestudiujemy sobie dokładnie Twoje odpowiedzi i poszukamy przyczyn błędnych decyzji. Dzięki temu będziemy mogli łatwo zidentyfikować obszary wiedzy, które będą Ci potrzebne do zbudowania solidnych fundamentów finansowych. Finansowe IQ uzupełnia także Twój obraz nawyków finansowych i razem z oceną zdrowia finansowego daje nam kompletny obraz Twoich finansów oraz idealną bazę do dalszej pracy.

Pozostałe narzędzia

Poza tymi trzema autorskimi narzędziami korzystam też z szeregu metod, których nauczyłem się w blisko 20 letniej praktyce doradczej. Trudno byłoby tutaj o kompleksową listę, ale myślę, że wartością dla Was będzie wskazanie pewnych obszarów, na które zwracam uwagę realizując z Wami coaching finansowy. Trzy obszary, które są ściśle powiązane z kwestią finansów to:

  • Jak wykorzystujecie dostępny czas?
  • Jak wykorzystujecie Wasz osobisty potencjał?
  • Na jakich celach się koncentrujecie i jakie są tego efekty?

To są niezmiernie ważne pytania i zachęcam Was do tego, aby poddać się refleksji i odpowiedzieć sobie na te pytania we własnym zakresie już dzisiaj. Dlaczego one są ważne?

Po pierwsze, czas jest najważniejszą i najcenniejszą walutą jaką macie. Dzisiejszy dzień się już nie powtórzy. Nie cofniecie także tego co wydarzyło się wczoraj. Co zatem zrobiłaś dzisiaj? Które godziny były dla Ciebie satysfakcjonujące a które uważasz za totalną stratę czasu i dlaczego? Dlaczego godziny zmarnotrawione w ogóle pojawiły się w Twoim kalendarzu i jak je wyeliminować?

Drugim elementem jest Wasz potencjał. W pracy z ludźmi zauważyłem, że w wielu przypadkach niezadowolenie z życia wynika z niezrealizowanego potencjału. Wewnętrzny głos podpowiada Wam, że mogłabym robić coś innego. Coś czemu mogłabym oddać się w pełni i czuć z tego satysfakcję. Praca w warunkach niezrealizowanego potencjału prowadzi często do wypalenia zawodowego oraz utraty motywacji.

Trzecim ważnym elementem są wasze cele oraz efekty prac nad nimi. Tutaj wszystkie obszary łączą się w jedną spójną układankę albo wręcz przeciwnie. Wasze cele są zupełnie inne niż Wasz typowy kalendarz a potencjał idzie jeszcze kompletnie w innymi kierunku. Przypomina to próbę wiosłowania w różnym rytmie. Efekt jest taki, że łódka kreci się lub stoi w miejscu.

Coaching finansowy a doradztwo finansowe. Nie sprzedaje produktów, zmieniam Wasze finansowe życie.

W tym momencie wiesz już bardzo dobrze czym jest coaching finansowy w moim wykonaniu. Podkreślę to ponownie, aby zaakcentować ostatnią kluczową kwestię. Coaching finansowy jest to proces polegający na ustaleniu celów, przygotowaniu planu działania, monitorowaniu tego planu i w konsekwencji formowaniu pozytywnych nawyków finansowych. Należy tutaj odróżnić go zdecydowanie od czegoś co na polskim rynku funkcjonuje jako doradztwo finansowe.

Doradztwo finansowe w Polsce nie ma uregulowanej definicji prawnej ani zawodowej. Doradca finansowy to (według dyrektywy Unii Europejskiej na temat pośrednictwa finansowego) zawód wykonywany przez niezależnych, niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową profesjonalistów, których rolą jest przede wszystkim przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat ochrony jego majątku. W praktyce jednak dużo częściej doradcy finansowi zajmują się aktywną sprzedażą produktów finansowych (głównie kredytów).

Coaching finansowy ze mną to nie transakcja a relacja. Ja nie doradzę Wam na temat żadnego konkretnego produktu bo nie sprzedaję produktów finansowych. Nie uczę Was także myślenia o jednej transakcji. Pracuję z Wami nad najważniejszymi celami finansowymi w życiu poprzez zmianę Waszych nawyków finansowych. Pokazuję Wam jak myśleć i zwyciężać długoterminowo. Sam w swojej praktyce myślę w kategoriach 7 – 10 ruchów dalej. Inspiruję Was do takiego samego myślenia, abyście byli w stanie zwizualizować sobie wielkie efekty pozornie małych zmian wywołanych przez dobre nawyki finansowe.

Dlaczego warto pracować ze mną?

Miałaś już możliwość zapoznać się z korzyściami z pracy w formule coaching finansowy. Opisałem je szeroko powyżej. Chciałem jeszcze zaakcentować dlaczego warto zdecydować się na współpracę ze mną.

Przeanalizowałem zdrowie finansowe ponad 4000 tysięcy Klientów z całego świata.

Z tych analiz powstał tak zwany profil mistrza finansów osobistych. Książka na ten temat została już napisana i teraz czeka na odpowiedni moment na publikację. Niezależnie od tego, kiedy ujrzy ona światło dzienne niezmienny pozostaje fakt, że wiem z pierwszej ręki, które nawyki prowadzą do sukcesu finansowego, a które go hamują. Pracując ze mną będę rekomendował Wam sprawdzone kierunki działań a nie to co wydaje się być dobre.

Od 20 lat pracuję z Klientami w branży finansowej i umożliwiam im osiąganie lepszych wyników w najszybszym czasie.

Coaching finansowy to wymarzony etap mojej kariery, ale to właśnie dzięki wcześniejszej pracy jako konsultant do spraw zarządzania nauczyłem się rozwiązywać najbardziej zawiłe problemy Klientów. Dzisiaj korzystam z tych samych metod pracując indywidualnie z moimi Klientami. Pracując ze mną dostaniecie coś czego nie da Wam nikt inny. Wiedzę na temat tego, jak działa system finansowy od podszewki. Zastosujemy wspólnie tą wiedzę dla dobra realizacji Twoich finansowych celów.

Mam ponad 15 lat doświadczenia a budowaniu wolności finansowej dzięki inwestowaniu w nieruchomości

Dzisiaj mój dochód z nieruchomości pozwala utrzymać się mnie i mojej rodzinie nie pracując ani jednej godziny w miesiącu. Przeszedłem kompletną drogę od praktykanta pracującego za darmo do inwestora. Wiem z własnego doświadczenia ile kosztują finansowe błędy. Wiem także, jak smakuje finansowa wolność. W pracy ze mną możecie skorzystać z tych lekcji i dzięki temu ominąć przeszkody na drodze do wolności finansowej.

Zacznij już dzisiaj – umów się na pierwszą darmową konsultację

Już dzisiaj bez żadnych zobowiązań możesz zacząć finansowy coaching i przyspieszyć osiągnięcie swoich finansowych celów. Pierwsza konsultacja jest darmowa. To jest okazja, żebyśmy mogli się poznać i sprawdzić, czy nasz styl przypadnie nam do gustu, czy dojdziemy do porozumienia, jako ludzie. Ten element jest bardzo ważny, jako że wyzwania, nad którymi pracujemy wymagają dobrych relacji i wspólnego zrozumienia.