Bogactwo – jak je osiągnąć i utrzymać ?

bogactwo

Bogactwo to dla mnie równowaga pomiędzy kilkoma kluczowymi elementami życia: rodzina i relacje, sport i dieta, realizacja własnego potencjału oraz finanse osobiste. W tym wpisie chcę się z Wami podzielić moimi refleksjami na temat tego jak budować bogactwo. Przeszedłem sam tą drogę. Ten wpis nie będzie stricte o finansach. One są pewnym fundamentem. W tym wpisie spojrzymy na bogactwo przez pryzmat takich elementów jak: nastawienie, dyscyplina, otoczenie oraz równowaga.

Po pierwsze, bogactwo wymaga konkretnego nastawienia

Sami jesteście największą wartością jaka jest na świecie. Bogactwo zaczyna się w Was. Trudno jest mi nawet oszacować, jakie jest prawdopodobieństwo, że jesteście tutaj dzisiaj w efekcie spotkania się plemnika z komórką jajową. Każdy z Was ma już na starcie dar, jakiego nie ma prawdopodobnie nikt inny na świecie. Musicie bezwzględnie uwierzyć w to co robicie niezależnie od tego czy innym się to podoba czy nie. Musicie mieć tą wizję oraz cel, który chcecie osiągnąć.

Podążajcie za swoją pasją. Na pewno jest coś takiego, co nie pozwala wam zasnąć. To ta sama rzecz, która powoduje radość z każdego następnego poranka. Świadomość swoich mocnych stron oraz słabości jest kluczowa. Nie poddawajcie się ogólnym trendom. Znajdzie swoje miejsce. Ktoś kiedyś trafnie powiedział: „Nie idę tam, gdzie prowadzi mnie utarta ścieżka, zamiast tego idę tam, gdzie ścieżki nie ma i zostawię nowy ślad”. To właśnie to nastawienie to początek. Robiąc to, co wszyscy inni, zajdziecie tam, gdzie wszyscy inni. Jakie to proste… Bogactwo jednak to nie tylko sam kierunek.

Bogactwo wymaga dyscypliny

Przeżyłem kilka miesięcy temu pewna fascynację książkami jednego z amerykańskich żołnierzy sił specjalnych. Na kartach trzech pozycji książkowych przewijają się rozmaite wątki dotyczące operacji specjalnych w wojsku. Oprócz szczegółów tych operacji autor ukuł sformułowanie, które wybrzmiewa w mojej głowie: „dyscyplina równa się wolność”. Jak tytułowe bogactwo łączy się z dyscypliną? Musicie teraz do swoich ścieżek, aspiracji, ambicji i celów dopasować odpowiednie działanie. Działanie zawsze wygra z talentem i z marzeniami. Wiele osób stawia sobie cele. Wiele osób patrzy na te cele, jak na góry niemożliwe do zdobycia. Patrzą na nie i mówią: ta góra jest zbyt stroma, ten szczyt jest za wysoko, może po prostu zrezygnuje.

Urodziłem się w Zakopanem i góry to część mojego życia. Miałem szczęście mieć to bogactwo naturalne pod nosem. Kiedykolwiek chciałem zdobyć jakiś szczyt nie myślałem, jaki on jest wysoki. Skupiałem się zawsze na każdym kolejnym kroku, jaki mam do wykonania i stawiałem stopę za stopą aż do celu. To samo ma zastosowanie, gdy chcecie osiągnąć prawdziwe bogactwo. Małe kroki liczą się najbardziej. To nie najbardziej inteligentni ludzie osiągają sukces.

bogactwo

Bogactwo leży w rękach tych, którzy…

mniej prokrastynują (odwlekają na później)

prokrastynacja zabija postęp i bogactwo. Zawsze możesz oglądać pasjami seriale na Netflix. Zawsze możesz bezsensownie przeglądać stronę za stroną w Internecie. Możesz też osiągnąć wiele w Twojej ulubionej grze online. Wszystko to jest prokrastynacja. Powtarzacie sobie, że zajmiecie się najważniejszymi dla Was sprawami jutro. Jutro, jutro… co to jest jutro? Wiecie co to jest? Jutro to jest miejsce, gdzie pogrzebane jest 99,9% Waszych celów, pragnień i marzeń.

…używają mniej wymówek

moment, kiedy zaczynasz używać wymówek, aby tłumaczyć, że inni coś osiągnęli a Ty nie jest bardzo niebezpieczny, bogactwo się oddala. Każdy, powtarzam, każdy napotyka na swojej drodze przeszkody. Im bardziej ambitne cele, tym więcej przeszkód. Możecie pokonać każdego w każdej dyscyplinie jeżeli tylko będziecie bardziej konsekwentni. Są takie statystki, które mówią, że jeżeli poświęcicie godzinę dziennie na naukę danej umiejętności to w na przestrzeni następnych 2 – 3 lat opanujecie ją do perfekcji. Wymówka to najtańsza rzecz, z jakiej możecie skorzystać. Przestańcie używać wymówek. Zacznijcie się rozglądać za możliwościami i budujcie bogactwo.

…działają każdego dnia

wybory, których dokonujecie każdego dnia to fundamenty waszych przyszłych osiągnięć. Sukces (bogactwo) i porażka budowane są krok po kroku. Działajcie każdego dnia w kierunku obranych celów. Bądźcie blisko swojego celu jak owca blisko jest wełny. Kończcie każdy dzień osiągnieciem. Małe kroki liczą się najbardziej. Nie zdobędziecie tej wielkiej góry swoich celów i ambicji jednym posunięciem. W dzisiejszych czasach wszystko jest na żądanie. Ludzie przyzwyczaili się do tego, że dostają usługi w mrugnięciu oka. Bogactwo to proces i wymaga konsekwencji w działaniu.

są poza strefą komfortu

musicie zaakceptować fakt, że dojście i sprawienie, że prawdziwe bogactwo zostanie z wami, nie jest łatwe. Przygotujcie się na wyzwania. Wiele osób pragnie korzystać z wygód, jakie daje prawdziwe bogactwo. Niewiele osób jest w stanie zaakceptować tymczasowe niewygody, aby osiągnąć prawdziwe bogactwo. Tutaj wiele osób się poddaje. Ludzie zaczynają mieć wątpliwości i zaczynają się bać, Powiem Wam jedno. Jeżeli zaczynacie się bać to znaczy, że jesteście na dobrej drodze. Wyszliście poza strefę komfortu a bycie w tym miejscu to klucz do postępu. Nauczcie swoje mózgi żeby polubić bycie poza strefą komfortu. Zacznijcie kochać ten stan. Zobaczycie, że osiągniecie więcej niż kiedykolwiek sobie wyobrażaliście.

bogactwo

Będziecie potrzebowali właściwego otoczenia

Pomyślcie o osobie, którą podziwiacie najbardziej. To może być ktokolwiek. Teraz pomyślcie o osobach, z którymi wchodzicie w interakcje każdego dnia. Czy tego chcecie czy nie, stajecie się średnią osób, z którymi macie codziennie do czynienia. Musicie być przygotowani na to, że wasi przyjaciele i rodzina nie będą podzielać Waszych pasji. Mogą także nie wspierać Waszych celów. Będziecie musieli znaleźć otoczenie, w którym Wasze ambicje i cele się rozwijają a nie umierają. Będziecie mieli do podjęcia kilka trudnych decyzji. Może się okazać, że ludzie, których znacie tyle lat, nie będą już tak częstymi gośćmi w Waszym domu. To dobrze. Żebyście mogli osiągnąć Wasze prawdziwe bogactwo, musicie działać inaczej niż 99.9% innych. Przyzwyczajcie się do tego.

Równowaga

Ten element opisuję na samym końcu, co nie znaczy, że jest najmniej ważny. Prawdziwe bogactwo, jako cel to zadanie wymagające jak trening split pod okiem mojej trenerki. Będziecie potrzebowali skupienia na właściwej diecie. Aktywność fizyczna musi iść w parze z Waszymi ambicjami. To z kolei będzie od Was wymagało regularnego i dobrego snu. Możecie próbować zaprzeczać prawom grawitacji przez jakiś czas i żyć w nierównowadze. W dłuższym okresie jednak zaczniecie odczuwać zmęczenie, brak motywacji i ogromną słabość.

Przeczytaj więcej o aspekcie finansowym prawdziwego bogactwa. Dzielę się z Tobą wpisem o budowaniu wolności finansowej.

Może Cię także zainteresować artykuł o tym co ma wspólnego wolność finansowa i kupowanie samochodów.

Dziękuję Ci za przeczytanie do końca tego wpisu. Masz pytanie, komentarz? Zapraszam do dyskusji. Pozdrawiam Cię, Bogumił