1000 prawdziwych fanów. Biuletyn commodum #001.

1000 prawdziwych fanów

1000 prawdziwych fanów to artykuł na temat marketingu, którego nie możesz ominąć. Rozpoczynam nim serię krótkich wpisów, gdzie rekomenduję narzędzia, metody oraz koncepcje warte Twojej uwagi.

Seria będzie nazywać się Commodum (z łaciny: korzyść, zysk, przewaga, szansa, nagroda). W serii tej znajdziecie szereg inspiracji do pracy, prowadzenia firmy czy innych zmian w obszarze życia prywatnego.

1000 prawdziwych fanów to artykuł oraz koncepcja spopularyzowana przez Kevina Kelly. Kevin to twórca i wieloletni lider kultowego the Wired magazine. Napisał ten artykuł dla twórców różnej maści, aby uzmysłowić im, czego potrzebują, aby wieść życie na własnych warunkach a jednocześnie odnosić sukces finansowy.

W jednym z pierwszych paragrafów Kevin pisze: „Aby osiągnąć sukces jako twórca nie potrzebujesz milionów. Nie potrzebujesz milionów dollarów, miliona klientów czy miliona fanów. Możesz zarabiać na życie jako rzemieślnik, fotograf, muzyk, projektant, autor, animator, twórca apek, przedsiębiorca czy wynalazca. Potrzebujesz do tego tylko 1000 prawdziwych fanów.”

Artykuł datowany oryginalnie na rok 2008 miał dziesięć lat później swoją zrewidowaną odsłonę po tym jak został spopularyzowany w podcaście i książce Tima Ferrisa „The tools of titans”.

Jeżeli przeczytasz w życiu tylko jeden artykuł na temat marketingu to niech to będzie „1000 prawdziwych fanów” Kevina Kelly

Tim Ferris, autor M. IN. „Tools of Titans”

Fenomen 1000 prawdziwych fanów

Zacznij od tego, aby sprawić, że 1000 osób będzie bardzo zadowolona z tego co tworzysz. 1000 osób w dzisiejszym świecie to wcale nie tak dużo. Dzięki mediom społecznościowym oraz Internetowi bez problemu znajdziesz 1000 osób, które mają te same zainteresowania co Ty. Niezależnie od tego czy jest to szydełkowanie, gra w golfa, rzeźbiarstwo czy produkcja biżuterii.

Fenomen tego rozwiązania polega na tym, że aby zadowolić 1000 osób musisz poznać je dokładnie. Musisz zrozumieć ich potrzeby. Musisz po prostu zrozumieć doskonale grupę docelową dla tego, co tworzysz. W tym prostym procesie zbudujesz fundament własnego małego biznesu, który pozwoli Ci żyć na własnych warunkach. Pozwoli Ci realizować własne projekty we własnym czasie i ulubionym przez siebie miejscu. Bez korporacyjnych reguł. Bez setek videokonferencji, town halli, procedur, struktur, procesów i całego tego skomplikowania, które może zabić entuzjazm i pasje.

Życie na własnych warunkach wymaga dwóch rzeczy

Zbudowanie społeczności 1000 prawdziwych fanów to fundament do życia na własnych warunkach. Do życia potrzebujecie pieniędzy. Kevin w swoim artykule pokazuje przykładową matematykę związaną z 1000 prawdziwych fanów. Nie podaję jej tutaj bo to nie liczby są ważne. Ważne są dwie sprawy.

Po pierwsze, musicie zacząć tworzyć. Nie ma fanów bez twórczości. Musicie tworzyć i musicie tworzyć cały czas. Wy zajmijcie się tworzeniem, a ocenę zostawcie światu. Dla przykładu, jeżeli lubicie robić meble. To róbcie je cały rok. Tylko praktyka sprawi, że Wasze meble będą lepsze każdego miesiąca. Tylko praktyka sprawi, że dacie szanse zbudować grono fanów dla Waszego rękodzieła. Nie znam stolarza, który odniósł sukces marząc o meblach które zrobi. Znam natomiast wielu stolarzy, którzy robią swoje meble dla fanów na całym świecie. Nie znam też nikogo, kto zrezygnował z pracy w korporacji myśląc tylko o takiej koncepcji. Znam natomiast wiele osób, które to skutecznie zrobiły tworząc coś własnego.

Po drugie, musicie mieć bezpośrednią relację z Waszymi fanami. Jest to dzisiaj trochę kontrowersyjny punkt z uwagi na wszechobecną ekonomię współdzielenia i popularność biznesów takich jak UBER czy AIRBNB. Rewolucja technologiczna skierowała uwagę inwestorów na budowanie firm, które są jednym wielkim pośrednikiem. Dzięki takiemu pośrednikowi zyskasz od razu dostęp do miliona Klientów. Stracisz jednak możliwość budowania z nimi bezpośredniej relacji. która jest kluczowa w koncepcie 1000 prawdziwych fanów.

1000 prawdziwych fanów potrzebne dzisiaj jak nigdy

Koncepcja Kevina proste rozwiązanie. Jest także eleganckim przypomnieniem tego, co w dzisiejszym świecie większość firm zapomina. Firmy zapominają o tym, że żyją dzięki Klientom. Relacje z Klientami poszły w wielu przypadkach na dalszy tor dlatego, że bardziej liczą się kwartalne albo roczne wyniki.

Nie pamiętam kiedy ostatnio jakaś firma mnie zaskoczyła tym, że zna naszą relację. Nawiązuje do niej w rozmowach ze mną i mówi, że chce tą relację rozwijać dla naszego wspólnego dobra. Koncepcja 1000 prawdziwych fanów to narzędzie do budowania relacji i budowania aktywnej społeczności wokół tego co tworzymy.

Napisałem ten artykuł z myślą o konkretnej osobie, która doszła do wniosku, że brakuje jej czasu na rozwój i realizację pasji i że trzeba coś zmienić. Zachęcam Cię, aby proces zmiany przeprowadzić w przemyślany i poukładany sposób. 1000 prawdziwych fanów to koncepcja, która zdecydowanie może Ci w tym pomóc.

Wierzę, że takich osób, jak moja czytelniczka jest więcej. Kibicuję Wam wszystkim i życzę odwagi, aby postawić ten pierwszy krok. Jak świat ma dowiedzieć się o Waszych pasjach jeżeli trzymacie je skrywane w swoich sercach, duszach czy umysłach? Pokażcie je wszystkim. Na pewno znajdziecie 1000 prawdziwych fanów. Ja swój pierwszy krok do 1000 prawdziwych fanów postawiłem prawie dwa lata temu publikując pierwszy artykuł. Ja lubię pisać. Co Ty lubisz?

Pozdrawiam Cię, Bogumił

Oryginalny artykuł Kevina możecie znaleźć pod poniższym linkiem: https://kk.org/thetechnium/1000-true-fans

Chcę otrzymywać podobne inspiracje mailem

* indicates required